PIONIER TCS
Usługa pozyskiwania certyfikatów w sieci PIONIER

TCS (ang. Terena Certificate Service) jest usługą dodatkową, dodaną do usługi przyłączenia do sieci PIONIER. Usługa pozyskiwania elektronicznych certyfikatów dotyczy tylko i wyłącznie instytucji uprawnionych, do których należą jednostki wiodące MAN i KDM oraz jednostki przyłączone do sieci PIONIER pośrednio poprzez sieci jednostek wiodących. Główna działalność instytucji uprawnionej musi być związana z badaniami lub edukacją, bądź polegać na współpracy lub działaniu na rzecz środowiska naukowo-badawczego.
Certyfikaty uzyskiwane są na podstawie umowy podpisanej pomiędzy Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, występującej w niej jako NREN (ang. National Research and Education Networking Organization), a TERENA (ang. Trans-European Research and Education Networking Association).
Usługa TCS umożliwia złożenie wniosku o wydanie certyfikatu bezpieczeństwa. Certyfikaty generuje i podpisuje urząd certyfikujący uznany jako zaufany w całej sieci Internet. Obecnie dostawcą certyfikatów dla Usługi TCS jest firma Comodo CA Limited z Wielkiej Brytanii. Certyfikaty podpisywane są zarówno przez urząd certyfikujący jak i TERENA. PCSS pełni dla Usługi TCS rolę urzędu rejestracji (RA). Rejestruje w Usłudze jednostki uprawnione i weryfikuje wnioski o wydanie certyfikatu.
Wymagania formalno-organizacyjne
więcej
Podstawowym wymaganiem formalnym jest podpisanie umowy z PCSS, który jest organem weryfikującym wnioski o pozyskanie certyfikatu. Pozyskiwać można certyfikaty: serwerowe, personalne, oraz do podpisywania kodu. Tekst umowy nie podlega negocjacjom i jest jednakowy dla wszystkich instytucji.
Umowa zawiera cztery grupy obowiązkowych i podlegających weryfikacji danych:
-
Pełną nazwę instytucji uprawnionej
Nazwa i status instytucji musi zostać potwierdzona stosownym dokumentem potwierdzającym jej istnienie (np. wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru, jeżeli dana instytucja podlega takiemu wpisowi, a w przypadku uczelni wyższej - zaświadczenia wystawionego przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego) oraz potwierdzającym odpowiednie umocowanie prawne osoby podpisującej umowę. W przypadku podpisywania umowy przez inną osobę niż wymienioną w wypisie niezbędne jest dołączenie odpowiedniego pełnomocnictwa.
-
Listę osób (wraz z wzorami ich podpisów), którę będą przedstawicielami instytucji wraz z określeniem uprawnień co do typu certyfikatu.
Tylko osoby wymienione w umowie będą mogły podpisywać wnioski o wydanie certyfikatu.
-
Listę domen dla certyfikatów serwerowych
Certyfikaty mogą być tworzone tylko dla serwerów, których nazwy zawierają się w domenach wymienionych na liście. Na liście mogą się znajdować tylko takie domeny, które bezpośrednio należą do instytucji podpisującej umowę.
- Listę domen dla certyfikatów personalnych
Certyfikaty mogą być tworzone tylko dla adresów mailowych, których domeny są wymienione na liście. Na liście mogą się znajdować tylko takie domeny, które bezpośrednio należą do instytucji podpisującej umowę.
PCSS będzie weryfikować dane instytucji przy podpisywaniu umowy oraz dane dotyczące certyfikatu dla każdego wniosku. PCSS będzie przyjmował jedynie wnioski od osób wskazanych w umowie. W przypadku jakichkolwiek niezgodności nie będzie możliwe pozyskanie certyfikatu.
Dodatkowo instytucja powinna wyznaczyć administratora, który będzie odpowiedzialny za późniejszą instalację certyfikatu. Dane administratora są wpisywane we wniosku o wydanie certyfikatu.
Kontakt:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Piotr Grzybowski
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
+48 61 8582032
Internet w Polsce dobrze służy rozwojowi demokracji - twierdzi Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA. Ma o tym świadczyć fakt, że Polacy coraz częściej wykorzystują sieć do wyrażania swoich opinii i organizowania się. W tym roku rusza też wiele od dawna oczekiwanych projektów, mających na celu znaczne poszerzenie infrastruktury służącej rozwojowi społeczeństwa informacyjnego.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>