FBC
Federacja Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Nazwa serwisu FBC odzwierciedla jego charakter - serwis ten jest zbiorem zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach cyfrowych dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a za jego rozwój odpowiada Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy.
Misją serwisu FBC jest:
- ułatwienie wykorzystania zasobów polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów,
- zwiększenie widoczności i popularyzacja zasobów polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Internecie,
- udostępnienie użytkownikom Internetu i twórcom bibliotek cyfrowych nowych, zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów.
Misja ta realizowana jest poprzez tworzenie i udostępnianie użytkownikom kolejnych funkcji FBC.
Data rozpoczęcia: 2007-06-22
więcej
Podstawą funkcjonowania Federacji Bibliotek Cyfrowych jest kilkadziesiąt rozproszonych bibliotek cyfrowych działających w sieci PIONIER. FBC ma być elementem integrującym te biblioteki i zapewniającym im nowe zaawansowane funkcje. Ma to być również sposób promocji polskich naukowych i edukacyjnych zasobów cyfrowych w Internecie oraz element łączący polskie rozproszone biblioteki cyfrowe z analogiczną infrastrukturą w Europie (np. z Europeaną).
więcej
Misją serwisu FBC jest:
- ułatwienie wykorzystania zasobów polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów,
- zwiększenie widoczności i popularyzacja zasobów polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Internecie,
- udostępnienie użytkownikom Internetu i twórcom bibliotek cyfrowych nowych, zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach polskich bibliotek cyfrowych i repozytoriów.
Misja ta realizowana jest poprzez tworzenie i udostępnianie użytkownikom kolejnych funkcji FBC.
więcej
Serwis internetowy Federacji Bibliotek Cyfrowych dostępny pod adresem umożliwia przeszukiwanie metadanych kilkuset tysięcy obiektów pochodzących z kilkudziesięciu polskich bibliotek cyfrowych działających w sieci PIONIER. Serwis ten wspomaga również koordynację digitalizacji realizowanej w polskich instytucjach kultury i nauki. Federacja Bibliotek Cyfrowych odpowiedzialna jest również za przekazywanie metadanych z polskich bibliotek cyfrowych do Europeany.
więcej
Funkcje serwisu FBC bazują na opisach (metadanych) publikacji cyfrowych dostępnych w bibliotekach cyfrowych i repozytoriach współpracujących z FBC. Informacje te aktualizowane są obecnie w serwisie FBC raz na dobę - w nocy. Wymiana danych odbywa się poprzez otwarty protokół OAI-PMH. Dzięki temu serwis FBC może współpracować z dowolnymi innymi systemami - jedynym warunkiem jest wsparcie dla wspomnianego protokołu. Technologicznie serwis FBC oparty jest na systemie OWOC oraz usłudze wymiany metadanych, rozwijanych w ramach prac realizowanych w projekcie dLibra.
więcej
Dostępne publikacje
Funkcja ta pozwala na przeszukiwanie opisów bibliograficznych cyfrowych publikacji dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach, które udostępniają swoje dane serwisowi FBC. Możliwe jest przeszukiwanie całego opisu bądź też jego wybranego elementu (np. tytuł czy autor). Zestaw elementów zgodny jest ze schematem Dublin Core. Z wyników wyszukiwania użytkownik przekierowywany jest bezpośrednio do odpowiednich stron serwisu, z którego pochodzi przechowywany obiekt.
Plany digitalizacji
Gromadzenie i możliwość przeszukiwania planów digitalizacji wielu bibliotek cyfrowych jest unikalną cechą serwisu FBC. Mechanizm ten ma docelowo ułatwiać koordynację digitalizacji w Polsce i pozwalać na uniknięcie wielokrotnej digitalizacji takich samych obiektów w różnych instytucjach. Możliwości przeszukiwania opisów publikacji przeznaczonych do digitalizacji są takie same jak możliwości przeszukiwania obiektów już zdigitalizowanych.
Wyszukiwanie zaawansowane
Wyszukiwanie zaawansowane łączy w sobie możliwości wyszukiwania w obiektach już dostępnych i planach digitalizacji, dając dodatkowo możliwość konstruowania zaawansowanych wyrażeń wyszukiwawczych w oparciu o operatory logiczne. Pozwala ono również na ograniczanie liczby wyników wyszukiwania poprzez uwzględnienie dodatkowego kryterium daty modyfikacji.
Lokalizowanie obiektów cyfrowych - Identyfikator OAI
Funkcja identyfikatora OAI pozwala na lokalizowanie obiektu cyfrowego na podstawie jego unikalnego identyfikatora. Format identyfikatora wygląda następująco:
oai::
Na przykład:
oai:www.wbc.poznan.pl:8711
Mechanizm lokalizowania identyfikatorów może być również wykorzystany do utworzenia trwałej referencji do cyfrowej publikacji np. na potrzeby odwołań w bibliografii. Referencja taka ma następującą postać:
http://fbc.pionier.net.pl/id/
Na przykład:
http://fbc.pionier.net.pl/id/oai:www.wbc.poznan.pl:8711
Utworzona w ten sposób referencja jest trwałym i poprawnym odwołaniem do cyfrowej publikacji, niezależnie od zmian w oprogramowaniu wprowadzanych w bibliotece cyfrowej, która tę publikację udostępnia. Informacje o identyfikatorach poszczególnych obiektów cyfrowych zazwyczaj udostępniane są przez repozytoria na stronach z opisem tych obiektów.
więcej
Innowacyjność Federacji Bibliotek Cyfrowych polega przede wszystkim na udostępnianiu nowych usług na podstawie metadanych obiektów cyfrowych agregowanych z kilkudziesięciu bibliotek cyfrowych rozproszonych w sieci PIONIER. Przykładami takich usług mogą być: systemy lokalizacji obiektów cyfrowych na podstawie ich identyfikatorów oraz system wspomagający koordynację digitalizacji w Polsce. Innym obszarem innowacyjności FBC jest selektywne przekazywanie agregowanych metadanych zewnętrznym serwisom, takim jak DRIVER czy EUROPEANA, będącym elementami europejskiej i światowej infrastruktury naukowej.
Kontakt:
PCSS
Marcin Werla
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
61 858 2180
Popularyzacja bibliotek cyfrowych oraz stymulacja ich rozwoju w Polsce to główny cel, organizowanych już po raz 10. warsztatów "Biblioteki cyfrowe", które 9 i 10 kwietnia 2015 r. odbędą się w Poznaniu. Już teraz zapraszamy do udziału i rejestracji na to wydarzenie.
Informacja o milionowej publikacji cyfrowej dostępnej poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych odbiła się echem w mediach ogólnopolskich. Zapraszamy do lektury rozmowy Radosława Fellnera z Marcinem Werlą, na podstawie której wyemitowany został na antenie Radia ZET materiał o Federacji Bibliotek Cyfrowych.
15 czerwca 2012 r. liczba obiektów cyfrowych dostępnych poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych przekroczyła 1 000 000. Publikacja wprowadzona do bazy FBC na tej szczególnej pozycji pochodzi ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, udostępniona została przez Śląską Bibliotekę Cyfrową 15 czerwca, a zatytułowana jest "Polonia, 1928, R. 5, nr 149".
Promowanie nowych trendów i rozwiązań z dziedziny technologii internetowych oraz ich zastosowanie przez urzędy administracji rządowej i inne organizacje to główne cele tegorocznej Konferencji eChallenges, odbywającej się w dniach 27-29 października w Warszawie. Na jednym ze stoisk prezentowane są usługi Platformy Obsługi Nauki – PLATON, jednego z największych projektów sieci PIONIER.
Cyfryzacja kultury i możliwości jakie stwarzają nowe media skłaniają do refleksji nad rolą i działaniami instytucji pamięci w tych niezmiernie ciekawych czasach. Rozważaniom na ten właśnie temat poświęcona była konferencja “Transforming Culture in the Digital Age“, która odbyła się w dniach 14-16 kwietnia br. w estońskim Tartu.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 następna > ostatnia >>