Expres
EXPReS: A Production Astronomy e-VLBI Infrastructure
Data rozpoczęcia: 2006-03-01
Data zakończenia: 2009-08-31
więcej
Głównym zadaniem PCSS jest udział w realizacji prac badawczych dotyczących możliwości wykorzystania gridów oraz sieci szerokopasmowych do budowy produkcyjnej infrastruktury e-VLBI, w której centralny procesor danych znajdujący się w JIVE w Holandii zostanie zastąpiony przez specjalnie do tego celu zaprojektowane i napisane oprogramowanie. W ramach nowej infrastruktury e-VLBI opracowany zostanie system tworzenia i zarządzania przepływem zadań. Opracowanie tego systemu staje się konieczne w sytuacji gdy w całym eksperymencie ma uczestniczyć kilka lub kilkanaście radioteleskopów i należy odpowiednio sterować ich pracą.
więcej
Głównym celem projektu Expres jest stworzenie produkcyjnego środowiska usługi e-VLBI, w której radioteleskopy są połączone z centralnym procesorem danych w JIVE przez bardzo szybką i wydajną sieć optyczną
więcej
System e-VLBI do zarządzania obserwacjami VLBI.
więcej
VLBI jest techniką opracowaną przez astronomów, w której niezależne i oddalone od siebie radioteleskopy obserwują ten sam obszar nieba, w celu wygenerowania widma sygnałów (o wysokiej rozdzielczości) pochodzących ze źródeł znajdujących się w kosmosie.
W Europie, obserwacje VLBI są przeprowadzane i organizowane przez Europejską Sieć VLBI (EVN). Centralny procesor danych w EVN został rozwinięty (i jest obecnie zarządzany) przez JIVE (ang. Joint Institute for VLBI in Europe) mający swoją siedzibę w Dwingeloo (Holandia).
Głównym celem projektu Expres jest stworzenie produkcyjnego środowiska usługi e-VLBI, w której radioteleskopy są połączone z centralnym procesorem danych w JIVE przez bardzo szybką i wydajną sieć optyczną. Z łącznym przepływem danych do głównego procesora dochodzącym do 16 Gbit/s planowane jest stworzenie rozwojowej, rozproszonej infrastruktury e-VLBI o zasięgu kontynentalnym oraz międzykontynentalnym zdolnej produkować w czasie rzeczywistym obrazy o wysokiej rozdzielczości pochodzące z różnych źródeł z kosmosu.
W ramach projektu EXPReS dodatkowo poszukuje się możliwości stworzenia nowych prototypów urządzeń, aplikacji i środków transportu danych do wsparcia przyszłych możliwości oferowanych przez e-VLBI, gdzie przepływ danych w sieci będzie wynosił setki gigabajtów danych, a centralny procesor danych zostanie zastąpiony przez komputery znajdujące się w rozproszonym środowisku gridowym.
więcej
Teleskopy podpięte do sieci i gotowe do przeprowadzania eksperymentów VLBI.
więcej
Użycie programowego korelatora do korelacji danych. Wykorzystanie możliwości gridów oraz sieci szerokopasmowych do budowy produkcyjnej infrastruktury e-VLBI.
Kontakt:
PCSS
Dominik Stokłosa
ul. Dąbrowskiego 79a, 60-529 Poznań
0-61 858 2055
Unia Europejska przyznała dofinansowanie dla Nowatroskiej Platformy Produkcyjnej dla usług e-VLBI (the Novel Explorations Pushing Robust e-VLBI Services project) - EXPReS. Głównym celem projektu jest zapewnienie niezawodnego i szybkiego dostępu do europejskiej sieci VLBI (EVN).
W dniach 2-5 kwietnia, w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 odbędą się dwie obserwacje E-VLBI oraz EVN webcast. Obserwacje zostaną wykonane podczas "100 godzin astronomii" (www.100hoursofastronomy.org), ogólnoświatowej imprezie w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, która nastąpi w dniach od 2 do 5 kwietnia 2009 roku.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>