Phosphorus
Lambda User Controlled Infrastructure for European Research

PHOSPHORUS jest projektem europejskim poświęconym integracji sieci optycznych oraz zasobów obliczeniowych e-infrastruktury (http://www.phosphorus.pl/).
Obszar prac projektu obejmuje zarówno problemy dostarczania usług na żądanie, jak i rozwoju standardów telekomunikacyjnych (takich jak GMPLS) w kierunku rozszerzenia funkcjonalności o obsługę zasobów IT (takich jak pamięć, czas procesora czy miejsce na dyskach). W projekcie osiągnięto wysoki stopień integracji pomiędzy aplikacjami, oprogramowaniem gridowym (tzw. Grid Middleware) a sieciami optycznymi.
Weryfikację wyników projektu przeprowadza się w dedykowanym środowisku testowym obejmującym obszar Europy oraz Ameryki Północnej. Infrastruktura ta, wykorzystując sieć GÉANT2 oraz połączenia CBDF (ang. Cross Border Dark Fiber) łączy lokalne sieci partnerów projektu. Stworzone w projekcie PHOSPHORUS oprogramowanie umożliwi bezproblemową, jednoczesną rezerwację zasobów sieciowych i obliczeniowych.
Data rozpoczęcia: 2006-10-01
Data zakończenia: 2009-06-30
więcej
Projekt PHOSPHORUS jest związany z pojawiającą się potrzebą połączenia instrumentów naukowych z rozproszonymi i wysoce wydajnymi systemami obliczeniowymi za pomocą sieci optycznych o wielkiej przepływności. Aplikacje naukowe wymagają przydzielania na żądanie mocy obliczeniowych, przestrzeni przechowywania danych oraz zasobów sieciowych pozwalających przesyłać te dane. Te potrzeby ma zaspokoić projekt PHOSPHORUS, którego celem jest stworzenie środowiska uruchomieniowego dla tego typu aplikacji, dostarczającego wszystkich niezbędnych tym aplikacjom usług. Usługi te łączyć mają funkcjonalność systemów gridowych z usługami sieciowymi.
więcej
Głównym celem projektu jest integracja zasobów obliczeniowych i sieciowych tak, aby były one widoczne i rezerwowane przez użytkowników w zunifikowany sposób w jednym systemie obliczeniowym (GRID).
więcej
W ramach projektu powstały następujące systemy:
- HARMONY – system pozwalający na współprace pomiędzy różnymi systemami dynamicznego przydziału zasobów sieciowych;
- G2MPLS (Grid-GMPLS) – rozszerzenie systemu sterowania sieci GMPLS umożliwiające rozpowszechnianie informacji o zasobach gridowych i jednoczesną alokację zasobów gridowo-sieciowych;
- GAAA-TK – system autoryzacji i autentykacji AAA dla sieci optycznych Innymi rezultatami projektu jest standaryzacja otwartego interfejsu gridowo-sieciowego: Grid Optical User Network Interface (G.OUNI) w organizacji OGF oraz udział w następujących grupach standaryzacyjnych organizacji OGF:
- GRAAP-WG – Grid Resource Allocation Agreement Protocol Working Group;
- GHPN-RG – Grid High Performance Networking Research Group,
- FI-RG – Firewall Research Group,
- GSA-RG – Grid Scheduling Architecture Research Group,
- NML-WG - Network Mark-up Language Working Group,
- OGSA-AUTHZ-WG – OGSA Authorization Working Group.
więcej
Obszar prac projektu pokrywa zarówno problemy dostarczania usług na żądanie, jak i rozwoju standardów telekomunikacyjnych (GMPLS) w kierunku rozszerzenia funkcjonalności o obsługę zasobów IT (takich jak pamięć, czas procesora, czy pojemność dysków).
W projekcie osiągnięto wysoki stopień integracji pomiędzy aplikacjami, oprogramowaniem gridowym (tzw. Grid Middleware), a sieciami optycznymi.
Weryfikację wyników projektu przeprowadza się w dedykowanym środowisku testowym obejmującym obszar Europy oraz Ameryki Północnej. Infrastruktura ta, wykorzystując sieć GÉANT2 oraz CBDF (Cross Border Dark Fiber), łączy lokalne sieci partnerów projektu.
Projekt koncentruje się na następujących pracach:
- tworzenie globalnego środowiska testowego, w którym będą rozwijane nowe usługi;
- przeprowadzanie badań symulacyjnych różnych wariantów rozwiązań technicznych;
- projektowanie i wdrażanie rozszerzeń do istniejących protokołów płaszczyzny sterowania;
- udostępnieniu zasobów sieciowo-gridowych aplikacjom o dużym zapotrzebowaniu na transfer danych, moc obliczeniową, pamięć masową oraz odpowiednią jakość obsługi;
- adaptacja istniejących lub nowych aplikacji oraz oprogramowania gridowego do korzystania z usług środowiska PHOSPHORUS;
- wdrażanie systemu autoryzacji i uwierzytelniania użytkowników przy dostępnie do zasobów sieciowych i gridowych;
- konferencje, demonstracje, standaryzacja i transfer technologii.
więcej
Systemy powstałe w projekcie pozwalają aplikacjom na zintegrowane i bezpieczne korzystanie z zasobów gridowych i sieciowych w wielodomenowych i różnorodnych środowiskach sieciowych. Aplikacja może żądać natychmiastowego dostępu do zasobów lub rezerwować ten dostęp na konkretny okres czasu.
więcej
Projekt PHOSPHORUS promuje całkowicie nowatorskie podejście do zarządzania i udostępniania użytkownikowi zasobów gridowych i sieciowych oferując wspólną usługę dla użytkowników.
Kontakt:
PCSS
Miłosz Przywecki
ul. Dabrowskiego 79a, 60-529 Poznań
0-61 858 2028
W dniach 8-12 czerwca 2009 r. w Maladze, w Hiszpanii odbywa się kolejna edycja międzynarodowej konferencji TERENA, skupiająca środowisko naukowych i akademickich narodowych sieci europejskich NREN. Kilkanaście posterów naukowych, dziesięć stoisk, wśród których znajdują się organizatorzy (TERENA) jak i sponsorzy - producenci sprzętu i technologii; Polska reprezentowana jest przez 2 prezentacje - konsorcjum i sieci PIONIER oraz projektu PHOSPHORUS.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>