Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa stworzony został w oparciu o Joshua Portal Framework, będący „silnikiem” portalowym rozwijanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Portal podzielony jest na dwie podstawowe części – publiczną oraz administracyjną. Zarówno dostęp do zasobów publicznych portalu, jak i administracja realizowane są poprzez aplikacje internetowe.
W publicznej częścią portalu prezentowana jest ogólnodostępna zawartość. Obejmuje ona podstawowe usługi oraz większość zasobów dostępnych w serwisie. Aby przeglądać materiały w portalu nie trzeba się rejestrować, jednakże rejestracja daje szereg korzyści takich jak: możliwość korzystania z części administracyjnej w zakresie przyznanych uprawnień, możliwość personalizacji wyglądu strony głównej oraz możliwość uzyskania dostępu do usług i materiałów, które nie są dostępne publicznie.
Część administracyjna dostępna jest jedynie dla użytkowników zarejestrowanych w portalu. Służy do zarządzania zawartością serwisu oraz usługami udostępnianymi jego użytkownikom. Funkcje, z których mogą korzystać użytkownicy portalu, realizowane są przez wydzielone usługi współpracujące z rdzeniem portalu. Każda z usług portalu może posiadać instancje, które realizują funkcjonalność danej usługi operując na różnych zbiorach danych, np: usługa "Stron przedmiotowych" posiada instancje odpowiadające różnym przedmiotom szkolnym (historii, geografii itp.). Usługi mogą mieć część administracyjną, za pomocą której realizowane jest zarządzanie usługą, oraz część publiczną. Poszczególne usługi wykorzystują własne schematy danych w bazie danych, niezależne od schematów pozostałych usług oraz rdzenia portalu. Komunikacja pomiędzy usługami oraz rdzeniem serwisu, w celu aktualizacji informacji w lokalnych strukturach danych, realizowana jest poprzez specjalizowany mechanizm kanałów komunikacyjnych.
Zasoby Interkl@sy obejmują ponad 8200 artykułów informacyjnych, 5200 materiałów edukacyjnych i 1600 dokumentów. W portalu zarejestrowanych jest blisko 66 tysięcy użytkowników, którzy mają do dyspozycji szereg usług. Rozwijane są narzędzia i usługi portalu pozwalające tworzyć i udostępniać bogaty zbiór polskich zasobów edukacyjnych. Użytkownicy portalu Interkl@sa otrzymują bezpłatny dostęp do treści, narzędzi komunikacyjnych (w tym kont pocztowych), informacyjnych oraz wspierających współpracę grupową w ramach największej w Polsce zintegrowanej platformy edukacyjnej.
Grupa Portali Interkl@sa
Rosnące popularność Polskiego Portalu Edukacyjnego Interkl@sa oraz potrzeby użytkowników portalu zaowocowały stworzeniem i integracją szeregu dodatkowych serwisów tematycznych tworząc Grupę Portali Interkl@sa.
Wirtualna Klasa
Wirtualna Klasa oferuje narzędzia pozwalające na tworzenie wirtualnych grup nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy chcą twórczo pracować nad wybranymi zagadnieniami. W ramach Wirtualnej Klasy wdrożono usługi pozwalające na współdzielenie dokumentów oraz katalogów zasobów, dzięki którym wirtualne grupy użytkowników mogą tworzyć własne zbiory treści edukacyjnych. Lekcje mogą być udostępniane uczniom w trybie synchronicznym oraz asynchronicznym. Prezentacja lekcji wspomagana jest takimi narzędziami jak wirtualna tablica oraz czat. Dodatkowo dostępne są usługi prywatnych wiadomości użytkowników oraz forum.
Frantice
Frantice jest portalem francuskojęzycznych zasobów edukacyjnych, który powstał z inicjatywy Ambasady Francji we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli CODN podległym Ministerstwu Edukacji Narodowej. Serwis zawiera pomoce dydaktyczne dla nauczycieli języka francuskiego oraz informacje i materiały do doskonalenia języka francuskiego dla uczniów i studentów. Oferuje także szkołom możliwość znalezienia szkoły partnerskiej i zamieszczenia własnej oferty współpracy.
Eduseek
Portal Eduseek jest usługą przejętą przez Fundację Edukacji Ekonomicznej w 2002 roku od firmy IDS. Jest to usługa wykonana w technologii PHP, której zasoby są stopniowo migrowane do Portalu Interkl@sa w celu zapewnienia pełnej integracji zasobów obu portali.
Interaktywna Mapa Szkół
Interaktywna Mapa Szkól zawiera dane teleadresowe wszystkich placówek edukacyjnych w kraju wraz z wizualizacją ich rozmieszczenia na mapie Polski i poszczególnych województw. Mapa zawiera dane ponad 32 tysięcy szkół.
Portale Szkolne Interkl@sy
Portale Szkolne Interkl@sy są usługą, która umożliwia szkołom utworzenie własnego portalu w oparciu o zasoby sprzętowo-programowe Polskiego Portalu Edukacyjnego. Do tej pory uruchomionych zostało ponad 100 portali szkolnych. Pierwszym, pilotowym portalem szkolnym, był portal dla Szkolnych Koordynatorów Interkl@sy.
Forum Interkl@sy
Forum Interkl@sy to implementacja usługi forum internetowego zintegrowanego z portalem Interkl@sa. Zawiera ponad 320 tysięcy wypowiedzi użytkowników pogrupowanych w działy tematyczne.
Blogi Interkl@sy
Od końca 2007 roku użytkownicy Polskiego Portalu Edukacyjnego mogą korzystać z usługi blogów. Usługa ta umożliwia zarejestrowanym użytkownikom portalu na tworzenie własnych blogów w oparciu o jeden z kilku dostępnych szablonów.