dLibra
Digital Library Framework

Oprogramowanie dLibra to pierwszy polski system do budowy bibliotek cyfrowych. Oprogramowanie to wspiera cały proces publikacji - począwszy od pracy redaktora, poprzez udostępnienie dzieła w Internecie, aż po wprowadzanie poprawek i publikację kolejnych wydań. dLibra jest szeroko wykorzystywana przez instytucje, takie jak biblioteki akademickie i publiczne, muzea czy archiwa do udostępniania cyfrowych postaci gromadzonych przez nie zbiorów. Obecnie jest to najpopularniejszy system do budowy bibliotek cyfrowych w Polsce.
dLibra umożliwia tworzenie profesjonalnych repozytoriów dokumentów cyfrowych oraz udostępnianie ich innym osobom i systemom w Internecie. Wymiana danych odbywa się w oparciu o powszechnie uznane standardy i protokoły takie jak RSS, RDF, MARC, DublinCore czy OAI-PMH. Oparte o dLibrę biblioteki cyfrowe oferują swoim użytkownikom wiele rozbudowanych możliwości, takich jak przeszukiwanie treści zgromadzonych zasobów, przeszukiwanie opisów bibliograficznych z wykorzystaniem słownika synonimów, grupowanie publikacji cyfrowych i nawigację w ich strukturze czy precyzyjne i rozbudowane możliwości określania zasad dostępu do zasobów.
Data rozpoczęcia: 1999-04-01
więcej
U podstaw projektu leży zapewnienie i popularyzacja cyfrowych zasobów w społeczeństwie, zwłaszcza w środowisku naukowym i dydaktycznym. Sieci bibliotek cyfrowych i ich zasobów są ważnym elementem niezbędnym do prowadzenia współczesnych badań, współpracy międzynarodowej i zaawansowanych badań dotyczących samych bibliotek cyfrowych.
więcej
Dostarczanie narzędzi informatycznych pozwalających na tworzenie bibliotek cyfrowych w Polsce oraz udostępnianie nowoczesnych usług i nowych treści cyfrowych w sieci naukowej PIONIER - budowa na tej podstawie infrastruktury bibliotek cyfrowych w sieci PIONIER.
więcej
Pierwsza biblioteka cyfrowa w oparciu o oprogramowanie dLibra - Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa (http://www.wbc.poznan.pl) została utworzona 1 października 2002 roku w drodze współpracy między Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych. Biblioteka ta jest obecnie największą biblioteką cyfrową w Polsce. Od tego czasu system dLibra systematycznie zyskiwał na popularności, stając się najpopularniejszym systemem do budowy bibliotek cyfrowych w Polsce.
dLibra jest obecnie używana przez setki instytucji w budowie kilkudziesięciu regionalnych i instytucjonalnych bibliotek cyfrowych (aktualna lista wdrożeń jest dostępna na http://dlibra.psnc.pl/biblioteki/). Oprócz ogólnie dostępnych instalacji, dLibra jest wykorzystywana również do zastosowań wewnętrznych (takich jak zarządzanie wewnętrznymi dokumentami instytucji). Wszystkie ogólnodostępne biblioteki tworzą platformę rozproszonych polskich bibliotek cyfrowych w sieci PIONIER, dając dostęp do setek tysięcy obiektów cyfrowych i ich metadanych oraz do zaawansowanych usług opartych na wspólnych obiektach, takich jak wyszukiwanie rozproszone lub profil użytkownika sieci. Integrujący element platformy jest dostępny od czerwca 2007 r. w postaci Federacji Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl/.)
więcej
Biblioteki cyfrowe w oparciu o system dLibra oferują swoim użytkownikom wiele ogromnych możliwości, takich jak: wyszukiwanie zawartości zgromadzonych zasobów, wyszukiwanie opisów bibliograficznych z wykorzystaniem słownika synonimów i grupowanie publikacji cyfrowych przy pomocy nawigacji ich struktury i ogromne możliwości dokładnego określenia zasad dostępu do zasobów. Dzięki mechanizmom umożliwiającym grupowanie utworów przechowywanych w zbiorach biblioteki, kurator może łatwo przedstawić ich zawartość czytelnikowi w ciekawej i łatwo dostępnej formie. Ponadto, prace są opisanane słowami kluczowymi, które mogą być zdefiniowane w oparciu o standardy Dublin Core, MARC lub inne. Informacje te mogą być automatycznie wymieniane z innymi systemami za pośrednictwem otwartych standardów (np. OAI-PMH, RDF). Z takimi możliwościami, a także wyszukiwaniem w treści dzieła, czytelnik może łatwo i szybko znaleźć interesujące publikacje.
więcej
System dLibra umożliwia przechowywanie obiektów cyfrowych w dowolnym formacie (np. wieloplikowe strony HTML, dokumenty PDF, nagrania audio i video, itd.), a każdy z przechowywanych obiektów może być opisany w ramach określonych przez zestaw metadanych w określonym repozytorium. Przechowywane obiekty mogą być udostępniane czytelnikom w Internecie poprzez dedykowane strony www repozytoriów. Repozytoria dLibra mogą także współpracować z innymi systemami online przy użyciu otwartych standardów komunikacyjnych, takich jak protokół OAI-PMH czy kanały RSS.
więcej
Prace badawcze w zakresie bibliotek cyfrowych prowadzone są w PCSS już od 1996 roku. Jednym z podstawowych założeń przy projektowaniu nowych usług dla użytkowników jest to, aby były one innowacyjne. Dlatego też w ramach prowadzonych prac uruchomiono m. in. Federację Bibliotek Cyfrowych (FBC, http://fbc.pionier.net.pl) – kolejny etap budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. FBC udostępnia zaawansowane usługi sieciowe oparte na cyfrowych zasobach, dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER. Przykładowe usługi to usługi służące do koordynacji digitalizacji między bibliotekami (plany wprowadzania publikacji oraz wykrywanie duplikatów), czy sieciowy profil użytkownika biblioteki cyfrowej. Usługi te mogą być wykorzystywane przez zewnętrzne systemy informatyczne w celu integracji z polską siecią bibliotek cyfrowych. System dLibra jest zintegrowany z wszystkimi tego typu usługami.
Kontakt:
PCSS
Tomasz Parkoła
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
0-61 858 2165
Popularyzacja bibliotek cyfrowych oraz stymulacja ich rozwoju w Polsce to główny cel, organizowanych już po raz 10. warsztatów "Biblioteki cyfrowe", które 9 i 10 kwietnia 2015 r. odbędą się w Poznaniu. Już teraz zapraszamy do udziału i rejestracji na to wydarzenie.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) planuje zdigitalizować i umieścić on-line w e-bUW około 40 tysięcy publikacji do 2012 roku – tak podaje portal warszawskiej uczelni.
Zainaugurowano działalność pilotażowej wersji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. Wirtualna biblioteka ma gromadzić i udostępniać w sieci zdigitalizowane kopie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych zniszczeniem zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt wdrożony jest dzięki systemowi dLibra, opracowanemu przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Cyfryzacja kultury i możliwości jakie stwarzają nowe media skłaniają do refleksji nad rolą i działaniami instytucji pamięci w tych niezmiernie ciekawych czasach. Rozważaniom na ten właśnie temat poświęcona była konferencja “Transforming Culture in the Digital Age“, która odbyła się w dniach 14-16 kwietnia br. w estońskim Tartu.
W dniach 14-15 kwietnia br. w Kijowie na Ukrainie odbyła się IV konferencja “Biblioteka oraz książka w kontekście czasu”. Konferencja łączy w sobie tematykę naukową oraz informacje przydatne dla praktyków. Organizatorem konferencji jest Narodowa Parlamentarna Biblioteka Ukrainy. W tym roku tematem przewodnim była “Działalność bibliotek na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa kulturowego”.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 następna > ostatnia >>