iTVP
System udostępniania sygnału audiowizualnego w polskim Internecie optycznym w sposób zapewniający realizację telewizji interaktywnej

Platforma multimedialna umożliwia realizacjÄ™ usÅ‚ug telewizji interaktywnej dla TVP S.A. w Å›rodowisku sieci PIONIER, zapewniajÄ…c wsparcie dla peÅ‚nego cyklu życia treÅ›ci cyfrowej poczÄ…wszy od jej pozyskania poprzez rekodowanie, zarzÄ…dzanie metadanymi i prawami dostÄ™pu, ochronÄ™ kryptograficznÄ… i licencjonowanie dostÄ™pu, zarzÄ…dzanie ofertÄ… i publikacjÄ…, skalowalnÄ… dystrybucjÄ™, aż po udostÄ™pnienie odbiorcom. Platforma iTVP umożliwia m.in. udostÄ™pnianie treÅ›ci w trybie „na żywo”, „na żywo z przesuniÄ™ciem czasowym”, „na żądanie” i „na zamówienie” oraz emisjÄ™ reklam audiowizualnych i raportowanie oglÄ…dalnoÅ›ci.
Treści mogą być udostępniane w technologii strumieniowej oraz w trybie pobrania na komputer użytkownika. Dzięki skalowalnej architekturze, rozwiązanie zapewnia wysoką dostępność usług multimedialnych oraz możliwość obsługi dużej liczby odbiorców z wysoką jakością. W skład platformy wchodzą: Główne Centrum Danych (TVP S.A.), Serwer Emisyjny (TVP S.A.), System Dostarczania Treści (PIONIER), System Analizy Repertuarowej (PCSS), System Emisji Reklam (PCSS), Portal tvp.pl (TVP S.A.), System Licencjonowania (TVP S.A.). Platformę wyposażono dodatkowo w zestaw narzędzi do monitorowania i nadzoru.
Data rozpoczęcia: 2002-09-27
Data zakończenia: 2007-03-30
więcej
Celem projektu iTVP było wytworzenie i wdrożenie we współpracy z TVP S.A. skalowalnej platformy, umożliwiającej świadczenie usług multimedialnych wysokiej jakości o zasięgu krajowym dla dużej liczby odbiorców korzystających z szerokopasmowego dostępu do sieci Internet.
więcej
W wyniku realizacji projektu opracowano i wdrożono skalowalną platformę multimedialną, która użytkowana jest przez TVP S.A. do udostępniania treści multimedialnych w sieci Internet. Ponadto, z wykorzystaniem platformy iTVP, zrealizowano obsługę transmisji w Internecie z wielu istotnych wydarzeń, w tym ostatnio m.in. z Olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Przedsięwzięcie to było ogromnym sukcesem zarówno pod względem programowym, jak i technologicznym. W trakcie Olimpiady na portalu pekin.tvp.pl, dostępne były transmisje z anten TVP1, TVP2 i TVP Sport oraz 5 dedykowanych, dostępnych wyłącznie w Internecie kanałów tematycznych z polskim komentarzem. Ponadto, codziennie publikowano kilkadziesiąt materiałów dostępnych w trybie VoD oraz treści w jakości HD. Ze względów licencyjnych usługi były dostępne wyłącznie na terenie Polski.
Liczba jednoczesnych odbiorców obsługiwanych przez system SDT osiągnęła 20.000 przy ruchu wychodzącym z systemu na poziomie 8,5 Gb/s, co jest absolutnym rekordem oraz praktycznym potwierdzeniem przyjętych założeń i architektury systemu. W całym okresie wysłano do użytkowników ponad 200 TB danych multimedialnych, łączny czas odtwarzania treści przekroczył 1,4 mln godzin (ponad 160 lat!), a liczba unikalnych użytkowników serwisu olimpijskiego osiągnęła 700.000.
więcej
System Dostarczania TreÅ›ci (SDT) opracowany w PCSS zapewnia funkcjonalność dystrybucji i zarzÄ…dzania dostÄ™pem do treÅ›ci cyfrowej wysokiej jakoÅ›ci dla dużej liczby odbiorców. ZostaÅ‚ on zbudowany w strukturze hierarchicznej, dwupoziomowej w oparciu o Regionalne Centra Danych, stanowiÄ…ce pierwszy poziom dystrybucji oraz urzÄ…dzenia proxy/cache zlokalizowane blisko odbiorców koÅ„cowych, zapewniajÄ…cych wysokÄ… jakość dostÄ™pu do treÅ›ci. DziÄ™ki skalowalnej architekturze, możliwe jest zwiÄ™kszanie wydajnoÅ›ci systemu i jego rozbudowa zgodnie z zapotrzebowaniem, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej niezawodnoÅ›ci i jakoÅ›ci usÅ‚ug. Ponadto w skÅ‚ad Platformy iTVP wchodzÄ… systemy umożliwiajÄ…ce tworzenie i zarzÄ…dzanie emisjÄ… wirtualnych kanałów „na żywo”, których ramówki mogÄ… być tworzone w oparciu o zasoby multimedialne skÅ‚adowane w repozytorium treÅ›ci oraz przekazy „na żywo” pochodzÄ…ce z systemów kodujÄ…cych do których przyłączono linie emisyjne poszczególnych anten TVP. System ten umożliwia także akwizycjÄ™ i przetwarzanie emitowanych treÅ›ci celem ich umieszczenia w repozytorium i późniejszego wykorzystania. Serwer emisyjny zostaÅ‚ wdrożony w ukÅ‚adzie klastrowym dla zapewnienia wysokiej dostÄ™pnoÅ›ci usÅ‚ugi, a procesy migracji aplikacji w klastrze zostaÅ‚y w peÅ‚ni zautomatyzowane.
System Emisji Reklam, stanowi kolejny element platformy iTVP, który zapewnia możliwość realizacji audiowizualnych kampanii reklamowych, opartych o scenariusze prezentacji reklam oraz mechanizmy tworzenia zindywidualizowanego przekazu reklamowego w oparciu o cechy odbiorcy, czas emisji oraz rodzaj treści. Wyposażono go także w mechanizmy raportowania wykonania kampanii oraz sterowania ich intensywnością. System Analizy Repertuarowej realizuje funkcjonalność raportowania oglądalności, dostarczając narzędzi do analizy wykorzystania treści i ich popularności. Umożliwia w ten sposób zarządzanie ofertą i kreowanie jej zgodnie z potrzebami odbiorców.
więcej
Funkcjonalność Platformy iTVP obejmuje m.in.:
- zarządzanie treścią cyfrową u dostawcy treści;
- cyfryzację i rekodowanie treści;
- mechanizmy szyfrowania i licencjonowania dostępu;
- emisjÄ™ wirtualnych kanałów „na żywo”;
- dystrybucję treści i skalowalny dostęp poprzez rozproszony system udostępniania treści multimedialnej
- udostÄ™pnianie treÅ›ci „na żywo”, „na żywo z przesuniÄ™ciem czasowym”, „na żądanie”, „na zamówienie” ;
- zarządzanie dostępem i prawami z uwzględnieniem m.in. geolokalizacji odbiorcy;
- emisjÄ™ reklam audiowizualnych;
- prezentacjÄ™ oferty na portalu multimedialnym;
- raportowanie oglądalności.
Wykorzystanie narzędzi Platformy iTVP pozwala istotnie skrócić czas produkcji i nakłady związane z udostępnianiem treści multimedialnej, przy jednoczesnym zapewnieniu szerokiej gamy funkcji umożliwiających elastyczne kreowanie oferty.
więcej
W ramach projektu iTVP opracowano zaawansowane mechanizmy dystrybucji treÅ›ci, jej replikacji i migracji oraz kierowania żądaÅ„ odbiorców do treÅ›ci cyfrowej w celu optymalizacji dostÄ™pu. W systemie SDT wbudowano ponadto zaawansowane mechanizmy monitorowania stanu oraz równoważenia obciążenia z zapewnieniem wysokiej wydajnoÅ›ci przy obsÅ‚udze żądaÅ„ użytkowników. System SDT zostaÅ‚ wyposażony w mechanizmy buforowania treÅ›ci „na żywo” i dla skalowalnego udostÄ™pniania przekazu z przesuniÄ™ciem czasowym – zgodnie z żądaniem użytkownika.
Opracowano także nowatorskie metody tworzenia i emisji wirtualnych kanałów „na żywo”, emisji reklam audiowizualnych oraz szczegółowego raportowania oglÄ…dalnoÅ›ci. Wyniki prac badawczo-rozwojowych byÅ‚y szeroko prezentowane w Polsce i zagranicÄ… oraz zostaÅ‚y opisane w wielu artykuÅ‚ach i publikacjach naukowych. W szczególnoÅ›ci należy podkreÅ›lić, iż systemowi SDT i Platformie iTVP poÅ›wiÄ™cono rozdziaÅ‚ pt.: CDN for Live and On-Demand Video Services over IP w książce Content Delivery Networks: Principles and Paradigms, Springer (2008), stanowiÄ…cej przeglÄ…d aktualnego stanu rozwoju technologii w obszarze Å›wiadczenia skalowalnych usÅ‚ug multimedialnych w szerokopasmowych sieciach IP.
Kontakt:
PCSS
Mirek Czyrnek
ul. Dabrowskiego 79a, 60-529 Poznań
0-61 858 2034
Wpływ Internetu na rozwój poszczególnych regionów był tematem zorganizowanej na początku maja w Bydgoszczy ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej mediom. Jednym z organizatorów wydarzenia było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Poznańskiej delegacji przewodniczył dyrektor techniczny PCSS - dr Maciej Stroiński.
Od 12 do 28 lutego w kanadyjskim Vancouver odbywa się jedna z najważniejszych tegorocznych imprez sportowych; to największe miasto Kolumbii Brytyjskiej gościć będzie najlepszych sportowców walczących o medale XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To już trzecia Olimpiada transmitowana na żywo przez Telewizję Polską wraz z partnerami z projektu ITVP za pośrednictwem Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>