CI TASK
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK)
Centrum Informatyczne TASK zostaÅ‚o powoÅ‚ane w 1994 roku na Politechnice GdaÅ„skiej jako jednostka miÄ™dzyuczelniana, zarzÄ…dzajÄ…ca rozległą i nowoczesnÄ… sieciÄ… metropolitalnÄ… MAN. Sieć TASK, łączÄ…c ze sobÄ… sieci lokalne LAN jednostek naukowych i, naukowo–badawczych, oÅ›wiatowych, administracji publicznej oraz ważniejszych przedsiÄ™biorstw współpracujÄ…cych z naukÄ…, obejmuje swoim zasiÄ™giem Trójmiasto (GdaÅ„sk, Gdynia, Sopot) oraz ponad poÅ‚owÄ™ regionu pomorskiego, zapewniajÄ…c, poprzez sieć Internet dla nauki Pionier, dostÄ™p do krajowych sieci MAN, europejskich sieci skupionych w GEANT oraz poprzez łącze do USA z caÅ‚ym Å›wiatem. Z sieci TASK korzystajÄ… dziesiÄ…tki tysiÄ™cy użytkowników. Centrum, oprócz Å›wiadczenia zaawansowanych usÅ‚ug teleinformatycznych, umożliwia Å›rodowisku akademickiemu dostÄ™p do komputerów Dużej Mocy Obliczeniowej (KDM) i korzystanie z bogatego oprogramowania do obliczeÅ„ naukowo–badawczych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii transmisji pozwala użytkownikom na szybki zdalny dostÄ™p do zasobów Centrum, korzystanie ze wszystkich dostÄ™pnych usÅ‚ug sieciowych, przekazów multimedialnych, pracy interakcyjnej oraz zdalnego nauczania i uczenia siÄ™. Centrum Å›ciÅ›le współpracuje z innymi centrami superkomputerowymi w Polsce i uczestniczy w tworzeniu krajowego systemu metacomputingu. WspółpracÄ™ Jednostek Naukowych i Naukowo–Badawczych, w ramach Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, rozwija i doskonali Rada Użytkowników TASK. W skÅ‚ad Rady wchodzÄ… Przedstawiciele: Akademii Medycznej, Akademii Morskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk PiÄ™knych, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Politechniki GdaÅ„skiej, Uniwersytetu GdaÅ„skiego, Instytutu Oceanologii PAN, Centrum Techniki Morskiej.
więcej
- zbudowanie światłowodowej sieci TASK o długości przekraczającej 180 km i łączącej lokalnie ponad 80 węzłów sieciowych dla nauki oraz kilkadziesiąt innych węzłów jednostek z dostępnymi przepływnościami do 10 Gb/s. Siec ta ma połączenia do wszystkich głównych operatorów Internetu w Polsce. Umożliwia również utworzenie infrastruktury sieciowej dla programu zdalnego nauczania, realizowanego przez uczelnie Trójmiasta oraz systemu łączności dla administracji samorządowej;
- zakupienie i zainstalowanie (instalacja zakończyła się w styczniu 2008 roku) kolejnego superkomputera o nazwie Galera. Galera składa się z 1344 procesorów czterordzeniowych, co umożliwia osiągnięcie teoretycznej mocy obliczeniowej rzędu 50 TeraFLOPS. Superkomputer Gdalera potrafi wykonać 50 bilionów działań matematycznych takich, jak dodawanie lub mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy;
- organizowanie od 1997 roku, pod patronatem Komitetu BadaÅ„ Naukowych, konferencji poÅ›wiÄ™conych bazom danych (w 2008 roku – piÄ…ta);
- Wydawanie od 1997 roku kwartalnika „TASK Quarterly: Scientific Bulletin of Academic Computer Centre in Gdansk”.
więcej
Testowanie i wdrażanie nowych technologii sieciowych i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych w dziedzinie superkomputerów.
Przykładowo, superkomputer Galera stwarza możliwości prowadzenia badań nad:
- modelowaniem procesu zwijania białek;
- komputerową analizą oporów powietrza i aerodynamiki samolotów;
- substancjami o potencjalnym wykorzystaniu w terapii nowotworowej;
- modelem Morza Bałtyckiego, pozwalającym na określenie wpływu zmian klimatycznych na Bałtyk.
Kontakt:
Trójmiejska Akademicka Sieć KomputerowaPolitechnika Gdańska
Uroczysta sesja jubileuszowa z okazji 25-lecia Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) odbÄ™dzie siÄ™ w poniedziaÅ‚ek, 6 maja w godzinach 12:15–15:00 w Sali Senatu Politechniki GdaÅ„skiej. Podczas sesji podpisana zostanie umowa o dofinansowanie projektu Centrum Kompetencji STOS.
Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK) obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Z tej okazji 18 października 2018 roku na Politechnice Gdańskiej odbędzie się Sesja Jubileuszowa "25-lecie Porozumienia TASK".
W Denver, podczas tegorocznej Konferencji Supercomputing (12-17.11.2017 r.), ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, znajdujące się w Centrach Komputerów Dużej Mocy Sieci PIONIER. Po raz kolejny także polskie superkomputery w łącznej klasyfikacji państw, uplasowały się w pierwszej dziesiątce rankingu.
Trzeci zjazd szkoleniowy ekip telewizyjnych PlatonTV odbyÅ‚ siÄ™ w przepiÄ™knych okolicznoÅ›ciach podlaskiej przyrody. Przez trzy dni (27-29.06.2017 r.) uczestnicy wykÅ‚adów i warsztatów goÅ›cili w OÅ›rodku Wypoczynkowym Politechniki BiaÅ‚ostockiej “Dwór Mejera” w HoÅ‚nach.
Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziaÅ‚ek, Å›rodÄ™ i piÄ…tek, zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. WÅ›ród nich znajdzie siÄ™ sześć zupeÅ‚nie nowych - „PrzeÅ‚omowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka mÅ‚odych”, „W prostych sÅ‚owach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykÅ‚ych ludzi” oraz istniejÄ…cy już „PlatonTV Flash”. MateriaÅ‚y produkowane sÄ… przez studia telewizyjne PlatonTV, należące do Konsorcjum PIONIER.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 następna > ostatnia >>