CzestMAN
Miejska Sieć Komputerowa CzestMAN w Częstochowie
MSK CzestMAN powstała w 1994 r. na mocy porozumienia rektorów czterech uczelni wyższych w Częstochowie. Głównym celem MSK CzestMAN jest zaspokajanie rosnących potrzeb środowiska naukowo-edukacyjnego Częstochowy w zakresie dostępu do nowoczesnych usług informacyjnych, obliczeniowych, Internetu oraz uczestnictwa w pracach naukowych i badawczych wykonywanych wspólnie z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Użytkownikami MSK CzestMAN są także instytucje spoza sfery nauki i edukacji.
Jednostka wiodącą w zakresie budowy, utrzymania i rozwoju sieci oraz jej operatorem jest Politechnika Częstochowska.
Organem doradczym w sprawach funkcjonowania i rozwoju sieci jest Rada Użytkowników MSK CzestMAN. Obecnie w jej skład wchodzą reprezentanci Politechniki Częstochowskiej, Akademii Jana Długosza, Akademii Polonijnej oraz Urzędu Miasta Częstochowy.
MSK CzestMAN w chwili obecnej posiada 7 wÄ™złów głównych i 10 pomocniczych, połączonych sieciÄ… Å›wiatÅ‚owodowÄ… w kanalizacji dzierżawionej (4,5 km) oraz wÅ‚asnej (13,5 km). W sieci użytkowane sÄ… 3 odcinki radiolinii w paÅ›mie licencjonowanym o łącznej dÅ‚ugoÅ›ci 24 km. W warstwie transmisyjnej jest jednolicie stosowany protokół Ethernet na łączach o przepÅ‚ywnoÅ›ci 100 Mb/s – 10 Gb/s.
więcej
- wprowadzono technologiÄ™ 10G w rdzeniu sieci;
- rozszerzono zakres dostępu dla użytkowników w technologii 1G, instalując nowoczesny sprzęt sieciowy;
- upowszechniono dostęp bezprzewodowy na terenie szkół wyższych Częstochowy, również jako usługę eduroam;
- stopniowo do sieci CzestMAN podłączane są zarówno nowe uczelnie wyższe Częstochowy, jak i nowe lokalizacje już podłączonych uczelni, a także inne podmioty działające na terenie miasta. Dla przykładu, w roku 2009 za pomocą łączy światłowodowych dołączone zostaną Wyższa Szkoła Lingwistyczna i Centrum Języków Europejskich;
- budowa i rozwój dedykowanego do obliczeń dużej skali doświadczalnego klastra obliczeniowego Politechniki Częstochowskiej - pierwsza wersja klastra była drugim tej klasy urządzeniem w skali kraju;
- MSK CzestMAN byÅ‚a koordynatorem projektu celowego pt. ”ClusteriX – Krajowy Klaster Linuxowy (National Cluster of Linux Systems)”. Realizacja projektu obejmowaÅ‚a budowÄ™ w naszym kraju rozproszonej infrastruktury obliczeniowej nowej generacji, zÅ‚ożonej z 12 klastrów lokalnych PC-Linux połączonych za poÅ›rednictwem sieci Polskiego Internetu Optycznego PIONIER, a także rozwój zaawansowanych aplikacji dla potrzeb krajowego Å›rodowiska naukowego;
- budowa drugiej w Polsce eksperymentalnej instalacji obliczeniowej wykorzystującej innowacyjną, heterogeniczną architekturę wielordzeniową Cell Broadband Engine. Uzyskane zasoby obliczeniowe zostały udostępnione do wykorzystania przez inne krajowe ośrodki badawcze. Temu celowi służyły m.in. zorganizowane we współpracy z firmą IBM warsztaty poświęcone programowaniu procesorów wielordzeniowych Cell/B.E., w których uczestniczyli przedstawiciele jednostek naukowych z Poznania, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy;
- MSK CzestMAN aktywnie uczestniczy w realizacji projektu badawczego rozwojowego pt. „Krajowy Magazyn Danych”. ukierunkowanego na stworzenie ogólnokrajowego, rozproszonego systemu archiwizacji danych.
więcej
- przetwarzanie równoległe;
- technologie i aplikacje HPC;
- architektury wielordzeniowe;
- procesory graficzne GPU Klastry i gridy;
- przetwarzanie chmurowe;
- wirtualizacja;
- systemy składowania danych;
- sieci optyczne nowej generacji;
- telefonia VoIP;
- sieci bezprzewodowe;
- eduroam;
- wideokonferencje;
- bezpieczeństwo systemów informacyjnych,
- biometria.
Kontakt:
Miejska Sieć Komputerowa CzestMAN w Częstochowie
Trzeci zjazd szkoleniowy ekip telewizyjnych PlatonTV odbyÅ‚ siÄ™ w przepiÄ™knych okolicznoÅ›ciach podlaskiej przyrody. Przez trzy dni (27-29.06.2017 r.) uczestnicy wykÅ‚adów i warsztatów goÅ›cili w OÅ›rodku Wypoczynkowym Politechniki BiaÅ‚ostockiej “Dwór Mejera” w HoÅ‚nach.
Tych, którzy 12 grudnia br. nie mogli uczestniczyć w finałowym spotkaniu podsumowującym projekt PLATON, zapraszamy do obejrzenia całości tego wydarzenia, zrealizowanego i zarejestrowanego za pomocą dwóch z pięciu usług projektu - naukowej interaktywnej telewizji HD oraz wideokonferencji.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego podsumowania ogólnopolskiej akcji promocyjnej pięciu usług Platformy Obsługi Nauki PLATON, która miała miejsce 12 grudnia 2012 r. Podczas uroczystości ośrodki z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Częstochowy, Torunia i Poznania łączyły się ze sobą za pomocą usługi wideokonferencji.
Już 18 września br. rozpocznie się drugi etap ogólnopolskiej akcji promocyjnej pięciu usług platformy PLATON. Projekt realizowany jest przez Konsorcjum PIONIER, a koordynowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Początek drugiej części akcji w Opolu.
W siedzibach Partnerów projektu „Platforma ObsÅ‚ugi Nauki – PLATON” rozpoczęły siÄ™ dostawy sprzÄ™tu w ramach przetargów dla UsÅ‚ug kampusowych oraz UsÅ‚ugi powszechnej archiwizacji.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>