BIAMAN
Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN w Białymstoku
MSK BIAMAN zapewnia łączność sieciową dla szkół wyższych: państwowych i prywatnych oraz jednostek naukowych zlokalizowanych w Białowieży, Hajnówce i Łomży. W trakcie uruchomienia jest łącze do Suwałk. Ponadto z usług MSK BIAMAN korzystają jednostki edukacyjne, biblioteki, jednostki samorządowe i administracji rządowej, policja, szpitale i szereg innych instytucji. Operatorem i koordynatorem budowy Miejskiej Sieci Komputerowej BIAMAN jest Centrum Komputerowych Sieci Rozległych.
Działalność MSK BIAMAN polega na:
- eksploatacji własnej światłowodowej sieci transmisji danych,
- świadczeniu usług dostępu do sieci INTERNET,
- świadczeniu usług transmisji danych, w tym międzynarodowej transmisji danych,
- świadczeniu usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych
więcej
- współrealizacja w ramach konsorcjum, składającego się z 12 jednostek krajowych akademickich sieci MAN/KDM, projektu celowego „CLUSTERIX” (Krajowego Klastra Linuxowego), w wyniku którego powstał rozproszony klaster PC nowej generacji, poprzez wdrożenie produkcyjnego środowiska typu Grid, utworzonego z lokalnych klastrów PC o architekturze 64- i 32-bitowej, połączonych poprzez sieć PIONIER kanałami transmisyjnymi 1 GbE;
- współrealizacja projektu „Porta Optica Study”, finansowanego ze środków 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej, w którym wskazano na kluczową rolę sieci BIAMAN w tworzeniu rozproszonej optycznej bramy dostępowej do sieci GEANT i światowego Internetu dla sieci naukowych wschodnich sąsiadów Polski;
- udział w projekcie „Krajowy Magazyn Danych, którego celem jest utworzenie usługi rozproszonej składnicy obiektów danych dla odbiorców takich jak: ośrodki akademickie, biblioteki, jednostki samorządowe, szpitale, itp.
więcej
- realizacja łączy światłowodowych z wykorzystaniem metod alternatywnych, np. w kanalizacji ściekowej,
- technologie dostępowe np. eduroam,
- szkolenia z zakresu sieci komputerowych w ramach programu Cisco Akademy
- systemy archiwizacji danych,
więcej
Początki sieci komputerowej w środowisku naukowym i akademickim w Białymstoku wiążą się z rozpoczętym w roku 1990 programem przyłączenia Polski do międzynarodowej sieci EARN (European Academic & Research Network) i budową Krajowej Akademickiej Sieci Komputerowej – KASK.
Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN w Białymstoku powołana została na mocy porozumienia środowiskowego podpisanego 20 grudnia 1994 roku. Na jego mocy Rektor Politechniki Białostockiej powołał wydzieloną jednostkę - Centrum Komputerowych Sieci Rozległych, której powierzył zadania budowy i eksploatacji tej sieci.
Uroczyste otwarcie nastąpiło w czerwcu 1996 roku.
Obecnie szkielet MSK BIAMAN liczy ponad 100 km dugosci w Białymstoku i działa w technologii 10 GbE, zaś łącza dostępowe do poszczególnych jednostek akademickich i naukowo-badawczych mają w większości przepustowość 1 GbE. Kontynuowany jest proces rozbudowy optycznego szkieletu sieci poprzez inwestycje we własną infrastrukturę kanalizacji teletechnicznej, co pozwala na zwiększenie potencjału rozwoju sieci i możliwości jej rozbudowy w przyszłości.
Kontakt:
Politechnika Białostocka
Centrum Komputerowych Sieci Rozległych
ul. Wiejska 45a
15-351 Białystok
Tel. 085 746-91-55
Fax 085 746-91-56
W dniach 12-13 sierpnia 2019 roku w siedzibie PCSS obywa się pierwsza konferencja Kolegium Programowego PlatonTV. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele poszczególnych jednostek Konsorcjum PIONIER.
Trzeci zjazd szkoleniowy ekip telewizyjnych PlatonTV odbył się w przepięknych okolicznościach podlaskiej przyrody. Przez trzy dni (27-29.06.2017 r.) uczestnicy wykładów i warsztatów gościli w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Białostockiej “Dwór Mejera” w Hołnach.
Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN obchodzi 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji 4 lipca 2016 roku w centrum Inno-Eko-Tech Politechniki Białostockiej odbyło się jubileuszowe spotkanie. Uroczystość zorganizowało Centrum Komputerowych Sieci Rozległych, jednostka koordynująca budowę i operator MKS BIAMAN.
Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek, zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. Wśród nich znajdzie się sześć zupełnie nowych - „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz istniejący już „PlatonTV Flash”. Materiały produkowane są przez studia telewizyjne PlatonTV, należące do Konsorcjum PIONIER.
Już 22 maja 2012 roku rusza ogólnopolska akcja promocyjna pięciu usług platformy PLATON realizowanej przez Konsorcjum PIONIER, a koordynowanej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zaczynamy w Rzeszowie.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 następna > ostatnia >>