CYFRONET
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica
Od dnia 1 stycznia 1999 roku, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (ACK CYFRONET AGH) stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę podległą Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej.
W Centrum, które zatrudnia ok. 60 pracowników, funkcjonują:
- Dział Komputerów Dużej Mocy,
- Dział Oprogramowania, Dział Sieci Komputerowych,
- Dział Archiwizacji i Bezpieczeństwa Danych,
- Dział Techniczny,
- Dział Administracyjny,
- Dział Ekonomiczno Finansowy
- Sekcja Operatorów.
Działają także Zespoły: Współpracy Europejskiej oraz Badań i Rozwoju.
Funkcje opiniodawcze w bieżącym działaniu ACK CYFRONET AGH pełni Rada Użytkowników Centrum, powoływana przez Rektora AGH, po zasięgnięciu opinii Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, działająca zgodnie z regulaminem skonsultowanym z Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa i zatwierdzonym przez Rektora AGH.
Centrum jest ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych jednostką wiodącą w zakresie eksploatacji i rozbudowy Miejskiej Sieci Komputerowej. W chwili obecnej MSK eksploatuje własną infrastrukturę światłowodową o łącznej długości blisko 90 km.
więcej
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie realizuje następujące zadania:
1. udostępnianie mocy obliczeniowej oraz innych usług informatycznych podmiotom realizującym badania naukowe oraz jednostkom edukacyjnym;
2. budowa, utrzymanie i rozwój infrastruktury informatycznej eksploatowanej przez Centrum;
3. działania na rzecz realizacji celów i programów polityki państwa, zawartych w założeniach Komitetu Badań Naukowych w dziedzinie wykorzystania nowych technik i technologii informatycznych w nauce, edukacji, zarządzaniu i gospodarce;
4. prowadzenie samodzielnie lub we współpracy z pracownikami innych jednostek akademickich i badawczych prac naukowych w zakresie wykorzystania komputerów dużej mocy, sieci komputerowych oraz serwisów informatycznych i teleinformatycznych;
5. prowadzenie badań, analiz i prac wdrożeniowych w zakresie nowych technik i technologii mogących znaleźć zastosowanie przy projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury informatycznej;
6. konsulting, ekspertyzy, szkolenia i doskonalenie kadr oraz inne działania w zakresie informatyki, sieci komputerowych, komputerów dużej mocy i usług informatycznych;
7. wyszukiwanie, ocena i promocja nowych rozwiązań w zakresie swojego działania w celu ich wykorzystania w sferze nauki i edukacji oraz w sferze administracji, gospodarki i zarządzania;
8. udostępnianie mocy obliczeniowej oraz innych usług wykorzystujących potencjał Centrum innym niż wymienione w punkcie 1 podmiotom zainteresowanym ich wdrożeniem lub wykorzystaniem - w zakresie nie kolidującym z realizacją zadań wymienionych w pkt. 1 - 7, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami, zezwoleniami i koncesjami.
więcej
Krakowska Miejska Sieć Komputerowa stanowi bazę dla zintegrowanego systemu bibliotecznego VTLS, wykorzystywanego przez 13 krakowskich uczelni i instytutów naukowych (Krakowski Zespół Biblioteczny). System obsługi bibliotek jest zainstalowany na jednym z serwerów Centrum.
Miejska Sieć Komputerowa w Krakowie umożliwia zdalny dostęp do komputerów dużej mocy obliczeniowej zainstalowanych w ACK CYFRONET AGH, które wraz z różnorodnymi urządzeniami peryferyjnymi połączone są za pomocą Lokalnej Sieci Komputerowej.
Istotną rolę w działalności ACK CYFRONET AGH odgrywa archiwizacja wielkich zbiorów informacji za pomocą dwóch "robotów" - automatycznych bibliotek taśmowych firmy ATL Products: ATL 2640 (pojemność 10.28 TB) oraz ATL 7100 (pojemność 7.0 TB). Na serwerze HP 9000/800 K400 zostało zainstalowane oprogramowanie Legato DiskXtender U/L Storage Manager - hierarchiczny system zarządzania pamięciami masowymi.
Od roku 2005 Centrum posiada nową infrastrukturę storage'ową, która zorganizowana jest w topologii sieci SAN (Storage Area Network). Głównymi elementami wdrożonej infrastruktury są:
- Macierz dyskowa HP XP12000 - 16 GB pamięci cache (4 GB shared cache), 16 portów FC shortwave, 44 dyski FC (po 146 GB, 15000rpm)
- Macierz dyskowa HP MSA1500 jako opcja ExternalStorage dla XP12000 - 23 półki MSA20, 1 GB pamięci cache, 6 portów FC shortwave, 276 dysków SATA (po 250 GB, 7200rpm)
- Przełączniki FibreChannel HP SW SANswitch 2/32
Centrum posiada rozbudowane oprogramowanie systemowe oraz bogate oprogramowanie użytkowe. Naukowcom korzystającym z zasobów komputerowych udostępniana jest systematycznie rozszerzana oferta oprogramowania (często bazującego na zrównoleglonych algorytmach), która obejmuje: najnowsze wersje systemów operacyjnych, kompilatory, preprocesory, oprogramowanie wspomagające, biblioteki Message Passing, narzędzia do programowania równoległego, biblioteki i pakiety numeryczne, oprogramowanie do przetwarzania obrazów i wizualizacji danych, aplikacje ogólne, aplikacje chemiczne, aplikacje typu CAD/CAM, oprogramowanie do obliczeń z zakresu dynamiki płynów, systemy przetwarzania informacji (w tym systemy informacji geograficznej) oraz bazy danych.
Charakterystyczną cechę eksploatacji komputerów zainstalowanych w ACK CYFRONET AGH stanowi bardzo wysoki stopień wykorzystania sprzętu. Głównymi użytkownikami komputerów dużej mocy obliczeniowej zainstalowanych w Centrum, poza Akademią Górniczo-Hutniczą, są uczelnie i instytucje naukowe z terenu Krakowa. Z usług Centrum korzystają również uczelnie i instytuty spoza Krakowa. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez KBN, pracownicy instytucji akademickich i naukowych realizują nieodpłatnie swe obliczenia na komputerach udostępnianych przez Centrum.
Integracja Krakowskiego Środowiska Naukowego oraz realizacja zadań związanych z polityką państwową w zakresie poszukiwań, opracowań, promocji i zastosowań nowych technologii w dziedzinie sieci komputerowych oraz komputerów w nauce, edukacji, zarządzaniu i gospodarce zawsze odgrywały istotną rolę w działalności Centrum. ACK CYFRONET AGH ma duży udział w podnoszeniu poziomu wiedzy informatycznej poprzez konsultacje, szkolenia, wydawnictwa, organizację środowiskowego seminarium superkomputerowego, udział w procesie dydaktycznym krakowskich uczelni i praktyki studenckie. Centrum prowadzi również działalność naukową, uczestnicząc w realizacji projektów badawczych - krajowych i zagranicznych, publikując oraz biorąc aktywny udział w konferencjach naukowych.
ACK CYFRONET AGH przywiązuje dużą wagę do współpracy międzynarodowej. Pracownicy Centrum uczestniczą w kierowniczych gremiach organizacji informatycznych oraz komitetach programowych i organizacyjnych konferencji naukowych. W latach 1994 - 2005 CYFRONET zorganizował 18 międzynarodowych konferencji z różnych dziedzin informatyki. Jest inicjatorem serii konferencji, Krakowskie Warsztaty Gridowe, które organizowane są corocznie, począwszy od roku 2001.
więcej
Światłowody Miejskiej Sieci Komputerowej są ułożone w rejonie Starego Miasta, w okolicach kompleksu akademickiego przy ulicy Reymonta, docierają do Bronowic, Krowodrzy oraz do Czyżyn i Nowej Huty. Zrealizowano przyłączenia odległych instytutów w Prokocimiu, w rejonie Borku Fałęckiego oraz na terenie III Kampusu UJ w Pychowicach. Światłowody są układane w kanalizacji teletechnicznej własności TP S.A., częściowo w kanalizacji własnej oraz napowietrznie z wykorzystaniem słupów trakcji tramwajowej.
Podsieć transmisji danych została utworzona w oparciu o sprzęt komunikacyjny (routery oraz switche) firmy Cisco Systems (całość sprzętu jest objęta firmowym kontraktem serwisowym). W warstwie liniowej stosowane są dwie technologie: ATM (obecnie podstawowa) oraz GigabitEthernet.
Warstwę sieciową (IP) oparto o Routery z interfejsami ATM oraz GigabitEthernet.
Wszystkie urządzenia ATM zostały połączone w standardzie OC12/STM4 oraz OC3/STM1, który umożliwia przesyłanie danych z prędkościami 622Mb/s i 155 Mb/s.
Każdy ze switchy sieci szkieletowej jest połączony przynajmniej z dwoma (w niektórych przypadkach z trzema) sąsiednimi, co przy zastosowaniu protokołu dynamicznego routingu PNNI (Private Network-Network Interface) pozwala automatycznie przełączyć ruch w przypadku awarii jednego z urządzeń lub awarii linii światłowodowej.
Miejska Sieć Komputerowa w Krakowie jest połączona w kierunku Śląska i Warszawy łączami sieci PIONIER o przepustowości 10Gb/s. W kierunku Rzeszowa realizowane jest połączenie rezerwowe 1Gb/s. Za pośrednictwem sieci PIONIER realizowana jest komunikacja z wieloma ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi. Łączność zagraniczna odbywa się poprzez naukową sieć GEANT.
Oprócz głównego połączenia do sieci GEANT realizowane jest połączenie rezerwowe o przepustowości 240 Mb/s do sieci Sprint. Skonfigurowany na styku połączeń międzynarodowych protokół dynamicznego routingu BGP (Border Gateway Protocol) umożliwia, w przypadku awarii jednego z wyjść, automatyczne skierowanie całego ruchu poprzez sprawne łącze.
Kontakt:
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH
W dniach 12-13 sierpnia 2019 roku w siedzibie PCSS obywa się pierwsza konferencja Kolegium Programowego PlatonTV. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele poszczególnych jednostek Konsorcjum PIONIER.
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie obchodzi w tym roku 45-lecie. Z tej okazji 19 listopada 2018 r. odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego podsumowane zostaną dotychczasowe osiągnięcia.
W Denver, podczas tegorocznej Konferencji Supercomputing (12-17.11.2017 r.), ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, znajdujące się w Centrach Komputerów Dużej Mocy Sieci PIONIER. Po raz kolejny także polskie superkomputery w łącznej klasyfikacji państw, uplasowały się w pierwszej dziesiątce rankingu.
Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek, zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. Wśród nich znajdzie się sześć zupełnie nowych - „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz istniejący już „PlatonTV Flash”. Materiały produkowane są przez studia telewizyjne PlatonTV, należące do Konsorcjum PIONIER.
W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus, mającego największą moc obliczeniową w Polsce. Oficjalna prezentacja maszyny odbędzie się na początku kwietnia br.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 następna > ostatnia >>