CYFRONET

CYFRONET
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica
Od dnia 1 stycznia 1999 roku, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (ACK CYFRONET AGH) stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę podległą Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej.

W Centrum, które zatrudnia ok. 60 pracowników, funkcjonują:
  • Dział Komputerów Dużej Mocy,
  • Dział Oprogramowania, Dział Sieci Komputerowych,
  • Dział Archiwizacji i Bezpieczeństwa Danych,
  • Dział Techniczny,
  • Dział Administracyjny,
  • Dział Ekonomiczno Finansowy
  • Sekcja Operatorów.
Działają także Zespoły: Współpracy Europejskiej oraz Badań i Rozwoju.
Funkcje opiniodawcze w bieżącym działaniu ACK CYFRONET AGH pełni Rada Użytkowników Centrum, powoływana przez Rektora AGH, po zasięgnięciu opinii Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, działająca zgodnie z regulaminem skonsultowanym z Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa i zatwierdzonym przez Rektora AGH.

Centrum jest ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych jednostką wiodącą w zakresie eksploatacji i rozbudowy Miejskiej Sieci Komputerowej. W chwili obecnej  MSK eksploatuje własną infrastrukturę światłowodową o łącznej długości blisko 90 km.

Dziedziny zainteresowań 
więcej
Zasoby MSK 
więcej
Połączenia MSK 
więcej

Kontakt:
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH
Powi±zane projekty PIONIERa:
iTVP, KMD, PIONIER Wideokonferencje, PLATON , Progress, Sieć PIONIER

Powiązane projekty wykorzystuj±ce PIONIERa:
CrossGrid, EGEE / EGEE II / EGEE III, PL-Grid, PRACE
Aktualności

W dniach 12-13 sierpnia 2019 roku w siedzibie PCSS obywa się pierwsza konferencja Kolegium Programowego PlatonTV. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele poszczególnych jednostek Konsorcjum PIONIER.

wicej

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie obchodzi w tym roku 45-lecie. Z tej okazji 19 listopada 2018 r. odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego podsumowane zostaną dotychczasowe osiągnięcia.

wicej

W Denver, podczas tegorocznej Konferencji Supercomputing (12-17.11.2017 r.), ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, znajdujące się w Centrach Komputerów Dużej Mocy Sieci PIONIER. Po raz kolejny także polskie superkomputery w łącznej klasyfikacji państw, uplasowały się w pierwszej dziesiątce rankingu.

wicej

Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek, zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. Wśród nich znajdzie się sześć zupełnie nowych - „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz istniejący już „PlatonTV Flash”. Materiały produkowane są przez studia telewizyjne PlatonTV, należące do Konsorcjum PIONIER.

wicej

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus, mającego największą moc obliczeniową w Polsce. Oficjalna prezentacja maszyny odbędzie się na początku kwietnia br.

wicej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>
Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER