UCI UMK
Uczelniane Centrum Informatyczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Szerokopasmowa sieć komputerowa TORMAN zaspakaja potrzeby środowiska akademicko-naukowego Torunia, Piwnic i Grudziądza na Internet oraz zaawansowane usługi sieciowe. Sieć TORMAN oferuje również swoje usługi dla administracji samorządowej i państwowej, szkół, szpitali, jednostek kulturalno-oświatowych i wielu podmiotów gospodarczych na terenie gminy Toruń i w regionie kujawsko-pomorskim.
więcej
Toruńskie środowisko MAN na przestrzeni ostatnich lat wniosło szereg akcentów innowacyjno-wdrożeniowych na rzecz rozwoju infrastruktury i aplikacji informatycznych dla potrzeb Torunia, regionu i kraju. Toruń zainicjował i zorganizował w 1991 r. pierwszą w Polsce międzynarodową konferencję dotyczącą Internetu i protokołu TCP/IP. Również w Toruniu odbyło się w 1997 r. seminarium i inicjatywne spotkanie przedstawicieli polskich środowisk MAN, początkujące powstanie ogólnopolskiej sieci akademickiej POL-34.
Aktywnie i z powodzeniem prowadzona była w regionie inicjatywa udostępniania użytkownikom Internetu. W Toruniu m.in. podłączono pierwszą szkołę średnią i pierwszą wyższą szkołę wojskową. Pierwsze pozytywne testy transmisji pomiędzy węzłami DWDM, 10 Gb/s w sieci PIONIER przeprowadzono pomiędzy Toruniem (UMK), a Bydgoszczą (ATR)
Wyniki projektu celowego pt. „Wdrożenie protokołu LDAP w akademicko-naukowych sieciach komputerowych w Polsce”, koordynowanego przez Uczelniane Centrum Informatyczne UMK, zostały wdrożone w sieciach środowiskowych MAN i PIONIER.
W ramach europejskiego projektu prac radioastronomicznych VLBI, do europejskiego systemu radioteleskopów zostało włączone Centrum Astronomiczne UMK w Piwnicach. Dla realizacji badań radioastronomicznych i połączenia Piwnic z koordynującym ośrodkiem w Holandii, uruchomiono i oddano do eksploatacji dwa szerokopasmowe kanały transmisyjne 10 Gb/s w relacji: Piwnice-Toruń-Poznań-Holandia.
Cykl testów, zestawienie i utrzymanie kanałów transmisyjnych zabezpiecza sieć TORMAN i PIONIER w ramach wspólnego toruńsko-poznańskiego zespołu z UCI UMK i PCSS.
Ważnym zasobem sieciowym są toruńskie aplikacje biblioteczne. Wspólny serwer zainstalowany w UCI UMK, obsługuje procesy katalogowania i wypożyczania w bibliotekach uczelni Torunia i Bydgoszczy. Serwer ten pełni również funkcję serwera specjalistycznych kartotek dla ponad 50 bibliotek naukowych w Polsce.
Istotnym wsparciem w budowie sieci informacyjnej województwa kujawsko-pomorskiego jest działalność sieci TORMAN i infrastruktura sieci PIONIER, przebiegająca przez obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Wsparcie to umożliwiło inaugurację transmisji danych w relacji Włocławek-Toruń-Bydgoszcz dla środowiska medycznego i realizacje programu telemedycyny.
Za swoją działalność sieć komputerowa TORMAN oraz Uczelniane Centrum Informatyczne UMK i jej poprzednie jednostki – były wielokrotnie wyróżnione przez JM Rektora UMK Toruń, JM Rektora ATR Bydgoszcz, Kuratora Oświaty Włocławek. Były również wyróżnione dyplomami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.
więcej
Sieć TORMAN od początku swej działalności wspiera szereg inicjatyw podejmowanych w toruńskim i kujawsko-pomorskim środowisku naukowym z obszaru m.in. nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, ekonomicznych, medycznych i artystycznych – w zakresie rozwoju krajowej i europejskiej przestrzeni badawczej. Lokalne środowisko TORMAN i Uczelniane Centrum Informatyczne UMK wspiera również działalność sieci PIONIER w ramach implementacji projektu Platforma Obsługi Nauki PLATON. Aktywnie uczestniczy jako jednostka koordynująca projekt pt. „Usługi eduroam” oraz jako jednostka realizująca projekt pt. „Wdrożenie infrastruktury klucza publicznego PKI dla użytkowników sieci PIONIER”.
więcej
Początek sieci TORMAN datuje się na 30 marca 1993 roku. Podpisano wówczas inicjatywne Porozumienie w sprawie budowy w Toruniu miejskiej sieci komputerowej TORMAN. Sygnatariuszami Porozumienia były wszystkie jednostki akademicko-naukowe Torunia oraz Urząd Miejski. Na mocy zawartego Porozumienia UMK przyjął funkcję tzw. Jednostki Wiodącej, a JM Rektor został ustanowiony dla sieci TORMAN organem Zarządzającym. Na jednostkę koordynującą inwestycję budowy i utrzymania sieci TORMAN wyznaczono Ogólnouczelniany Ośrodek Obliczeniowy UMK, wyodrębniając wewnątrz niego specjalną jednostkę- Laboratorium TORMAN.
Do organizacji bieżących i perspektywicznych zadań powołano Koordynatora sieci TORMAN. Powołano również organ opiniodawczo-doradczy sieci TORMAN – środowiskową Radę Użytkowników. Pierwotnie przyjęty stan organizacyjny dla sieci TORMAN, poza wewnętrznym w UMK przekształceniem jednostek informatyczno-sieciowych w obecne Uczelniane Centrum Informatyczne, pozostał bez zmian do dnia dzisiejszego.
Sieć TORMAN poprzez 75 sieci LAN obsługuje dzisiaj ok. 68 tys. użytkowników zlokalizowanych w Toruniu, Piwnicach i Grudziądzu. Sieci LAN podłączone są z siecią TORMAN portami o przepustowości od 10 Mb/s do 1000 Mb/s. Podstawowy kręgosłup sieci TORMAN posiada przepustowość 10 Gb/s. Na obszarze gminy Toruń i do Piwnic dla potrzeb transmisji sieci TORMAN wykorzystuje się łącznie 82,2 km własnych traktów światłowodowych. Usytuowane są one w kanalizacji TP S.A., UMK i Garnizonowego Węzła Łączności. W ramach lokalnej łączności regionalnej sieci TORMAN wykorzystuje się dodatkowo włókna regionalne PIONIER w relacjach: Toruń-Chełmno-Grudziądz i Toruń-Bydgoszcz.
więcej
Sieć TORMAN stanowi integralną cześć ogólnopolskiej sieci środowiska akademicko-naukowego PIONIER, której węzeł regionalny jest zainstalowany w Toruniu.
Obecnie sieć TORMAN korzysta z następujących połączeń zewnętrznych: PIONIER – 1 x 10 Gb/s (MAN), PIONIER – 2 x 10 Gb/s (VLBI Piwnice), PIONIER/Level3 – 600 Mb/s (Internet zagraniczny), PIONIER/TPNET – 35 Mb/s.
Dla użytkowników udostępnione są m.in. następujące serwery usług: E-mail, FTP, DNS, W3CACHE, ALEX, LDAP, WWW, NEWS, LISTSERW (serwer ogólnopolski), Radius (serwer UMK, serwer ogólnopolski) oraz 72 procesorowy klaster obliczeniowy.
Za obsługę i utrzymanie sieci TORMAN odpowiedzialny jest zespół pracowników z Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK, głównie z Laboratorium TORMAN
Kontakt:
Uniwersytet Mikołaja KopernikaUczelniane Centrum InformatyczneTORMAN
Trzeci zjazd szkoleniowy ekip telewizyjnych PlatonTV odbył się w przepięknych okolicznościach podlaskiej przyrody. Przez trzy dni (27-29.06.2017 r.) uczestnicy wykładów i warsztatów gościli w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Białostockiej “Dwór Mejera” w Hołnach.
Prestiżową nagrodę, przyznawaną co roku podczas Konferencji TNC, otrzymali mgr inż. Maja Górecka-Wolniewicz i dr. Tomasz Wolniewicz z Uczelnianego Centrum Informatycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za wieloletni wkład we wspólne projekty środowiska, w szczególności za ich udział w rozwój eduroam i eduGAIN.
W siedzibach Partnerów projektu „Platforma Obsługi Nauki – PLATON” rozpoczęły się dostawy sprzętu w ramach przetargów dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.
Wielkim zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się w tym roku wspólne stoisko Konsorcjum PIONIER i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Użytkownicy sieci naukowych mogli na nim zobaczyć demonstrację działania polskiej infrastruktury wideokonferencyjnej w sieci PIONIER, jak również zdalną, sieciową transmisję wideo wysokiej rozdzielczości 4K, czterokrotnie większej od nowoczesnej, powszechnej technologii HD.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>