LubMAN
Lubelska Akademicka Miejska Sieć Komputerowa LubMAN
Lubelska Akademicka Miejska Sieć Komputerowa LubMAN obejmuje swym zasięgiem teren Lublina oraz Świdnika i jest administrowana przez LubMAN UMCS. Jednostka świadczy usługi teleinformatyczne o charakterze niepowszechnym na rzecz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pozostałych wyższych uczelni i instytucji naukowo-badawczych Lublina.
W 2004 r. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej powierzył obsługę pozaakademickiej, komercyjnej części sieci LubMAN powołanej przez siebie spółce prawa handlowego LubMAN UMCS Sp. z o.o., realizując tym samym postulat zwiększenia elastyczności działania operatora sieci w realiach rynku oraz poszerzenia oferty usług i zwiększenia jej atrakcyjności.
więcej
- współrealizacja w ramach konsorcjum, składającego się z 12 jednostek krajowych akademickich sieci MAN/KDM, projektu celowego „CLUSTERIX” (Krajowego Klastra Linuxowego), w wyniku którego powstał rozproszony klaster PC nowej generacji, poprzez wdrożenie produkcyjnego środowiska typu Grid, utworzonego z lokalnych klastrów PC o architekturze 64- i 32-bitowej, połączonych poprzez sieć PIONIER kanałami transmisyjnymi 1 GbE;
- współrealizacja projektu „Porta Optica Study”, finansowanego ze środków 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej, w którym wskazano na kluczową rolę sieci LubMAN w tworzeniu rozproszonej optycznej bramy dostępowej do sieci GEANT i światowego Internetu dla sieci naukowych wschodnich sąsiadów Polski;
- udział w projekcie „Krajowy Magazyn Danych, którego celem jest utworzenie usługi rozproszonej składnicy obiektów danych, dla odbiorców takich jak: ośrodki akademickie, biblioteki, jednostki samorządowe, szpitale, itp.
więcej
- technologie dostępowe (radio);
- telefonia IP i technologia VoIP;
więcej
Początki sieci komputerowej w Lublinie splatają się z rozpoczętym w roku 1990 programem przyłączenia Polski do międzynarodowej sieci EARN (European Academic & Research Network) i budową Krajowej Akademickiej Sieci Komputerowej – KASK.
Na mocy porozumienia rektorów lubelskich uczelni i dyrektorów lubelskich instytutów naukowych z dnia 5 czerwca 1993 r. UMCS został powołany jako Jednostka Wiodąca dla MAN Lublin, zaś w lutym 1994 r. powołano Radę Użytkowników Sieci LubMAN, w skład której wchodzą przedstawiciele wyższych uczelni i instytutów naukowych Lublina.
Formalne zakończenie pierwszego etapu budowy sieci LubMAN i zarazem jej uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 7 grudnia 1994 r.
więcej
Obecnie szkielet sieci LubMAN działa w technologii 10 GbE, zaś łącza dostępowe do poszczególnych jednostek akademickich i naukowo-badawczych mają przepustowość 1 GbE. Kontynuowany jest proces rozbudowy optycznego szkieletu sieci poprzez inwestycje we własną infrastrukturę rurociągów kablowych w technologii tzw. mikrokanalizacji, co pozwala na zwiększenie potencjału rozwoju sieci i możliwości jej rozbudowy w przyszłości, bez konieczności ponoszenia znacznych obciążeń inwestycyjnych w chwili obecnej.
Usługobiorcami sieci LubMAN są zarówno szkoły wyższe (UMCS, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny), jak i instytuty naukowo-badawcze (Instytut Agrofizyki PAN, Instytut Ekologii PAN, Instytut Medycyny Wsi i Krajowe Laboratorium Pasz w Lublinie, będące częścią Instytutu Zootechniki w Krakowie). Ponadto z usług sieci LubMAN korzystają jednostki edukacyjne, biblioteki, jednostki samorządowe i administracji rządowej, policja, szpitale i szereg innych instytucji publicznych.
Sieć LubMAN zbudowana jest w przeważającej większości w oparciu o własne i dzierżawione łącza światłowodowe, pracujące w standardzie ATM 622/155, GigabitEthernet, FastEthernet oraz Ethernet. Dzięki nadmiarowości sieci, każdy podłączony do niej abonent może w pełni wykorzystać przepustowość swojego łącza abonenckiego.
Kontakt:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, LubMAN UMCS
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5
20-031 Lublin
tel./fax (081) 537 61 92
Trzeci zjazd szkoleniowy ekip telewizyjnych PlatonTV odbył się w przepięknych okolicznościach podlaskiej przyrody. Przez trzy dni (27-29.06.2017 r.) uczestnicy wykładów i warsztatów gościli w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Białostockiej “Dwór Mejera” w Hołnach.
Od 25 kwietnia 2016 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek, zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. Wśród nich znajdzie się sześć zupełnie nowych - „Przełomowy moment”, „Nienaukowe pasje naukowców”, „Nauka młodych”, „W prostych słowach”, „Platon Cafe”, „Naukowe pasje niezwykłych ludzi” oraz istniejący już „PlatonTV Flash”. Materiały produkowane są przez studia telewizyjne PlatonTV, należące do Konsorcjum PIONIER.
Już 22 maja 2012 roku rusza ogólnopolska akcja promocyjna pięciu usług platformy PLATON realizowanej przez Konsorcjum PIONIER, a koordynowanej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zaczynamy w Rzeszowie.
W siedzibach Partnerów projektu „Platforma Obsługi Nauki – PLATON” rozpoczęły się dostawy sprzętu w ramach przetargów dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>