Aktualności
2010-05-31
TERENA 2010: Czy należy bać się Internetu?
Hannes Lubich prezentuje sieci społecznościowe na konferencji TERENA
Sesją Hannesa Lubicha, szwajcarskiego profesora i specjalisty systemów sieciowych, o wpływach sieci społecznościowych na współczesnego człowieka i jego relacje ze światem rozpoczęła się pierwsza sesja tegorocznej konferencji TERENA.
Profesor Lubich, na podstawie trendów kilku ostatnich lat i wciąż rosnącej popularności serwisów społecznościowych, pokazywał zagrożenia płynące z nieświadomego, czy wręcz niefrasobliwego korzystania z Internetu. Globalna sieć jest bowiem, jak przekonywał, światem o innych granicach etycznych, moralnych czy też przede wszystkim - oddziaływania społecznego, niż realna rzeczywistość.

"Czy należy bać się sieci? Zapewne tak." podkreślał w sesji otwierającej konferencję profesor. "Jest to już nowe pokolenie internautów niż my, młodsze pokolenie (younger generation), które można określić nazwą Generacja Y. Jej początku należy upatrywać gdzieś pomiędzy 1978 a 1994 rokiem, najprawdopodobniej wśród ludzi urodzonych w 1982 roku i później". Ich styl życia, a przede wszystkim wolny czas to najczęściej czas spędzany online; dlatego też są bardziej podatni na nowe trendy sieciowe i korzystają z większej ilości narzędzi nowoczesnej komunikacji.

Wystąpienie pierwszej sesji, choć momentami mocno intrygujące świetnie wprowadziło uczestników konferencji w tegoroczny temat - "Żyjąc sieciowym życiem". "Obecnie bardzo zatarte są granice pomiędzy światem prywatnym a publicznym, polityką i profesjonalizmem a personalizmem. To sytuacja ze wszech miar niepokojąca" - mówił profesor. Ale z drugiej strony, swe wystąpienie zakończył konkluzją, że to właśnie młode pokolenie jest motorem i akceleratorem nowych trendów w sieci, a zwracając się do uczestników TNC 2010, "my, specjaliści, nie blokujmy tych serwisów, na dłuższą metę to nic nie da; słuchajmy potrzeb pokolenia Y, a przede wszystkim edukujmy naszych użytkowników, wróćmy do podstaw".

Wszystkie wykłady i sesje konferencyjne można śledzić na żywo na stronie TNC 2010; wszystkie wystąpienia są rejestrowane przez zespół informatyków sieci LITnet, którzy sukcesywnie udostępniają na stronie także relacje archiwalne. Wystąpienie plenarne profesora Lubicha znajdą Państwo tutaj (http://distance.ktu.lt/terena/1A).
Hannes Lubich na konferencji TERENA 2010
Damian Niemir

Powiązane jednostki:
IChB PAN PCSS, Konsorcjum PIONIER

Kalendarium
<< październik 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER