Aktualności
2010-05-26
O bezpieczeństwie w Heraklionie
Heraklion
Przez dwa dni (20 i 21 maja br.) uczestnicy 30. spotkania TF-CSIRT (Task Force for Computer Security Incident Response Teams) działającego pod egidą stowarzyszenia TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association), odbywającego się w Heraklionie (Grecja), zajmowali się problememi naruszenia szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerowego. Jednym z uczestników konferencji był dr inż. Maciej Miłostan z PCSS.
Spotkania wspomnianej grupy mają charakter roboczy i odbywają się trzy razy w roku. Jednym z celów TF-CSIRT jest zacieśnianie współpracy pomiędzy operatorami sieci naukowo-badawczych (NREN) w zakresie obsługi incydentów naruszenia szeroko pojętego bezpieczeństwa komputerowego.

Wszelkie próby naruszania bezpieczeństwa komputerowego wymagają szybkich i skutecznych odpowiedzi ze strony zainteresowanych organizacji. CSIRTs, czyli Computer Security Incident Response Teams są dostawcami usług odpowiedzialnych za przyjmowanie, przegląd sprawozdań i reagowanie na zdarzenia naruszające w jakiś sposób bezpieczeństwo komputera, a co za tym idzie – jego użytkownika. TF-CSIRT jest zespołem zadaniowym, promującym współpracę na poziomie europejskim pomiędzy CSIRTs a podobnymi grupami tego typu w innych regionach Starego Kontynentu.

Spotkania TF-CSIRT stanowią swoistego rodzaju forum, na którym członkowie społeczności CSIRT mogą wymieniać zdobytą wiedzę oraz doświadczenie. Uczestnicy TF-CSIRT aktywnie biorą udział w tworzeniu i eksploatacji usług oferowanych przez CSIRT w całej Europie.

Polskim akcentem na zakończonym niedawno spotkaniu był udział przedstawiciela PCSS – dra inż. Macieja Miłostana, reprezentującego grupę PIONIER-CERT działającą w strukturach konsorcjum PIONIER.
Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
Sieć PIONIER

Kalendarium
<< styczeń 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER