Aktualności
2010-05-14
IV ogólnoukraińska konferencja "Biblioteka oraz książka w kontekście czasu"
Konferencja - Biblioteka oraz książka w kontekście czasu
W dniach 14-15 kwietnia br. w Kijowie na Ukrainie odbyła się IV konferencja “Biblioteka oraz książka w kontekście czasu”. Konferencja łączy w sobie tematykę naukową oraz informacje przydatne dla praktyków. Organizatorem konferencji jest Narodowa Parlamentarna Biblioteka Ukrainy. W tym roku tematem przewodnim była “Działalność bibliotek na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa kulturowego”.
Pierwszy dzień konferencji był dedykowany wielostronnej analizie tematu: aspekty prawne, doświadczenie bibliotek w zachowaniu narodowego dziedzictwa kulturowego, historie tworzenia ukraińskich zbiorów cyfrowych. W tym dniu z prezentacją “Polskie biblioteki cyfrowe w sieci PIONIER” wystąpili członkowie zespołu: Marcin Werla oraz Anton Kozik. Omówili oni wkład PCSS w rozwój bibliotek cyfrowych w Polsce, system do tworzenia bibliotek cyfrowych dLibra oraz ogólnopolskie i ogólnoeuropejskie projekty agregujące dane o obiektach cyfrowych (m.in.: Federację Bibliotek Cyfrowych oraz, EuropeanęLocal i Europeanę).

Drugi dzień konferencji poświęcony był praktycznemu seminarium, którego tematem była “Prezentacja narodowego dziedzictwa kulturowego w środowisku cyfrowym”. Seminarium dotyczyło głównie rozwiązań IT w domenie bibliotek. Swoją prezentację na temat systemu dLibra wraz z praktyczną prezentacją możliwości tego systemu przeprowadził Anton Kozik. Było to możliwe m.in. dzięki współpracy, jaką PCSS nawiązał przy pomocy firmy Digital Center z Lwowską Naukową Biblioteką im. W. Stefanyka. W ramach tej współpracy powstała m.in. profesjonalnie przetłumaczona ukraińska wersję dLibry. Po ukończeniu prezentacji z sali padło kilka pytań o dość szerokim zakresie: od szczegółów technicznych systemu dLibra aż do kwestii organizacyjnych Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Kiev - IV konferencja "Biblioteka oraz książka w kontekście czasu"
Kiev - IV konferencja "Biblioteka oraz książka w kontekście czasu"
Kiev - IV konferencja "Biblioteka oraz książka w kontekście czasu"
Anton Kozik

Powiązane projekty:
dLibra, FBC

Kalendarium
<< październik 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER