Aktualności
2009-06-24
PIONIER: Wirtualizacja i Mobilność - ISC 2009 w Hamburgu
International Supercomputing Conference 2009
Konferencja pod nazwą "International Supercomputing Conference" - znana także jako ISC - po raz kolejny skupia środowisko producentów, twórców systemów i oprogramowania oraz użytkowników komputerów dużej mocy. Ta największa europejska impreza HPC odbywa się w dniach 23-26 czerwca 2009 r. w Hamburgu. Już po raz trzeci w wystawie towarzyszącej temu spotkaniu bierze udział także konsorcjum PIONIER, reprezentując polską naukę pośród 120 innych wystawców z 45 krajów.
Tegoroczna edycja konferencji dotyka tematów modelowania klimatu, aeronautyki, prognozowania sejsmicznego, szeroko pojętej wizualizacji, bioinformatyki a także tak popularnych obecnie trendów architektur obliczeniowych jak choćby przetwarzanie chmurowe (cloud computing). Nie zabrakło jak zwykle nowinek technicznych - coraz powszechniejszego wykorzystywania procesorów graficznych do przetwarzania obliczeń czy też wykorzystania nowego interfejsu użytkownika - Microsoft Surface - do interaktywnych wizualizacji aerodynamiki i przepływu powietrza pomiędzy styropianowymi modelami budynków stawianych bezpośrednio na stole urządzenia, będącym w rzeczywistości sporej wielkości aktywnym wyświetlaczem.

Liczące 12m2 stoisko PIONIERA prezentuje projekty skupione wokół haseł Wirtualizacja (Virtuality - DORII, FEDERICA, Grid Bezpieczeństwa Publicznego z projektu PPBW - Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego) oraz Mobilność (Mobility - Migrujący Desktop, eduroam i aplikacje gridowe będące efektem kontynuacji prac nad narzędziami projektu GridLab). Centralną część ekspozycji zajmuje duża mapa sieci PIONIER z wyraźnie zaznaczonymi pięcioma ośrodkami HPC: Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą, Wrocławiem i Krakowem.

Konferencja ISC, odbywająca się w ostatnich latach w Dreźnie, w tym roku przeniosła się do znacznie większych terenów wystawowych hamburskiego Centrum Kongresowego. Rosnąca popularność tej imprezy (1375 uczestników w 2008 roku, w tym roku - ponad 1500) była także powodem przedłużenia jej trwania o jeden, dodatkowy dzień. Zarówno znane marki, jak i te, które zdobywają dopiero rynek, a także środowiska naukowe nie tylko z rejonu Europy, mają więc kolejną szansę zaprezentowania się i nawiązania bezpośrednich kontaktów. Stoisko Polskiego Internetu Optycznego, jak w poprzednich latach, staje się okazją do spotkań z odwiedzającymi ISC Polakami, reprezentującymi wiele rozsianych po świecie firm IT, a także partnerami projektów, w których PIONIER uczestniczy, a których stoiska także uczestniczą w wystawie.

Serwis internetowy konferencji: http://www.supercomp.de/isc09/.
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Stoisko PIONIERA na ISC'09
Damian Niemir

Powiązane jednostki:
Konsorcjum PIONIER
Powiązane projekty:
DORII, eduroam, FEDERICA, GridLab

Kalendarium
<< październik 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER