Aktualności
2009-06-09
Polskie akcenty na konferencji TERENA 2009
TERENA Networking Conference 2009, Malaga, Hiszpania
W dniach 8-12 czerwca 2009 r. w Maladze, w Hiszpanii odbywa się kolejna edycja międzynarodowej konferencji TERENA, skupiająca środowisko naukowych i akademickich narodowych sieci europejskich NREN. Kilkanaście posterów naukowych, dziesięć stoisk, wśród których znajdują się organizatorzy (TERENA) jak i sponsorzy - producenci sprzętu i technologii; Polska reprezentowana jest przez 2 prezentacje - konsorcjum i sieci PIONIER oraz projektu PHOSPHORUS.
W tym roku najważniejszą kwestią poruszaną na konferencji jest problem wirtualizacji - zarówno środowisk pracy użytkowników, jak i zasobów globalnej sieci; taki jest również temat spotkania: "Od wirtualności do rzeczywistości" (Virtuality into reality). Uczestnicy konferencji będą mieli szanse usłyszeć także o nowych rozwiązaniach w dziedzinie architektur sieciowych (takich jak przetwarzanie chmurowe), postępach w dziedzinie e-zdrowia czy sieci przyszłości. Stoisko Polskiego Internetu Optycznego skupione jest wokół polskich dokonań w dziedzinie cyberinfrastruktury w tej części Europy; projekt PLATON, jako najnowsze "dziecko" Konsorcjum PIONIER - pierwszy raz na zagranicznych konferencjach - zarysowuje obszary problemowe, wynikające z wieloletnich doświadczeń przy budowie platform usługowych. Z kolei projekt PHOSPHORUS prezentuje najnowsze demonstracje związane z wynikami prac będących owocem wspólnych prac europejskich partnerów.

W trakcie trwania sesji naukowych aż cztery wykłady są przygotowane przez środowisko PIONIER; i tak, Radosław Krzywania (PCSS) przedstawia problemy migracji rzeczywistości do wirtualnych środowisk, Bartosz Belter (PCSS) prezentuje dokonania projektu PHOSPHORUS, Marcin Wolski (PCSS) opisuje modelowanie i interakcje projektu cNIS, natomiast Tomasz Wolniewicz (UMK) zajmie się zarządzaniem użytkownikami w implementacji projektu eduroam.

Konferencja TERENA jest rokrocznie szansą spotkania osób, z którymi nierzadko przychodzi współpracować w ciągu roku nad wspólnymi projektami badawczymi. To także czas planów i podsumowań, konfrontacji wyników i prezentacji dokonań w obrębie naukowych sieci narodowych. Warto przypomnieć, że pierwszą i jak na razie jedyną konferencją organizowaną w państwie Europy Centralnej i Wschodniej była TERENA Networking Conference 2005 w Poznaniu. Podobnie jak cztery lata temu, tak i w tym roku, liczba uczestników i wykładowców konferencji przekroczyła 450 osób.

Serwis internetowy konferencji: http://tnc2009.terena.org/.
Stoisko Polskiego Internetu Optycznego, po lewej prezentacja projektu PLATON
Bartosz Belter (PCSS) prezentuje rozwiązania techniczne projektu PHOSPHORUS
Damian Parniewicz (PCSS) omawia techniczne szczegóły demonstracji przygotowanej specjalnie na konferencję TNC 2009
Stoisko Polskiego Internetu Optycznego, po lewej prezentacja projektu PLATON
Damian Niemir

Powiązane jednostki:
IChB PAN PCSS, Konsorcjum PIONIER
Powiązane projekty:
Phosphorus, PLATON , Sieć PIONIER

Kalendarium
<< październik 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER