Aktualności
2019-11-19
Terabitowa przepustowość sieci między polskimi centrami HPC prezentowana na tegorocznym SC19

Już po raz 15. Konsorcjum PIONIER uczestniczy w wystawie technologii obliczeń superkomputerowych i sieci nowych generacji - Supercomputing SC19.

W tym roku, główne akcenty na stoisku nr 1955 koncentrują się wokół krajowej sieci PIONIER Polski Internet Optyczny. Sieć ta jest już częścią globalnej infrastruktury naukowej łącząc się bezpośrednio z punktami wymiany ruchu w Europie, poprzez które oferuje polskim naukowcom dostęp do europejskich e-infrastruktur PRACE, LOFAR, EUDAT, EGI jak też bezpośrednie łącze do CERN. Dostęp do danych i usług tych europejskich infrastruktur PIONIER zapewnia również sieciom naukowym bloku wschodniego skupionymi wokół projektu EaP Connect. Wykorzystując infrastrukturę sieci optycznej PIONIER, wspólnie z GEANT, demonstrowane jest  dedykowane połączenie pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Singapurem, które otwiera polskiej nauce nowe możliwości współpracy z ośrodkami naukowymi oraz badawczymi w Azji Wschodniej.

Ponadto, na stoisku prezentowane są usługi sieci PIONIER, a w tym nowa usługa eduMEET, którą PCSS rozwija wraz z Partnerami jako usługę dla całego środowiska paneuropejskiej sieci GEANT. Oparta o nowoczesne możliwości współczesnych przeglądarek internetowych usługa umożliwia skuteczną funkcjonalność wideokonferencji wielu użytkowników jednocześnie z jakością 4K bez użycia specjalizowanego oprogramowania i dedykowanej infrastruktury. “Rozwiązanie oparte na protokole WebRTC omija wiele problemów istniejących rozwiązań takich jak konta użytkowników, specjalne wtyczki czy blokady na firewallu” – powiedział Bartłomiej Idzikowski (PCSS). W Denver będzie można na żywo przetestować możliwości systemu, łącząc się z europejskimi terminalami, jak i stoiskiem GEANT, także obecnym na SC19.

 

Warto podkreślić, że w tym roku kilkanaście europejskich instytucji i inicjatyw zaznacza silniej swoją obecność poprzez stworzenie specjalnej strefy "EuroZone", sytuując stoiska blisko siebie i prezentując wspólne projekty badawcze; także PCSS wraz z Konsorcjum PIONIER jest częścią tej przestrzeni.

Damian Niemir

Powiązane jednostki:
Konsorcjum PIONIER

Kalendarium
<< wrzesień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER