Aktualności
2015-11-10
1st European Laryngological Live Surgery Broadcast na żywo z Poznania

2 grudnia 2015 roku odbędzie się „1st European Laryngological Live Surgery Broadcast” - interaktywna sesja wideokonferencyjna prezentująca operacje otolaryngologiczne „na żywo”. Wydarzenie organizowane jest przez European Laryngological Society (ELS), Katedrę i Klinikę Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Celem sesji jest pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych. W wydarzeniu wezmą aktywny udział szpitale z Barcelony, Marsylii, Genui, Leiden, Essen, Luksemburga i Poznania. 

Zespół lekarski z UMP oraz techniczny z PCSS, od lat współpracujące w licznych przedsięwzięciach telemedycznych, przygotowały tę całodniową sesję edukacyjną pod patronatem ELS. Jest to pierwsze tak prestiżowe wydarzenie organizowane przez polskie instytucje. Kliniki będą ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej „medVC”, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD). Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z klinik będą w ciągłym kontakcie podczas całej sesji oraz będą mogli wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja będzie również nadawana w jakości HD przez Internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS.

 
medVC to jedna z najnowocześniejszych platform zdalnej współpracy medycznej umożliwiająca komunikację w czasie rzeczywistym pomiędzy salami operacyjnymi, salami konferencyjnymi i gabinetami lekarskimi. Oprócz wielostrumieniowej transmisji wideo jakości HD, medVC dysponuje szeregiem narzędzi ułatwiających zdalną współpracę lekarzy, jak: zatrzymywanie obrazu, zaznaczanie punktów na obrazie, zapis obrazów do repozytorium medycznego, czy zdalne sterownie komputerem z oprogramowaniem medycznym (np. przeglądarką obrazów w formacie DICOM). medVC wspiera transmisję zarówno obrazów 2D, jak i stereoskopowych, pochodzących np. z robotów operacyjnych lub właśnie wchodzących na rynek endoskopów 3D.


medVC jest produktem poznańskiej firmy NETICTECH SA, bazującym na wynikach prac badawczych prowadzonych przez PCSS w ramach projektów europejskich. Trzon systemu rozwinięty został na podstawie know-how oraz prototypowych implementacji stworzonych podczas realizacji projektu HIPERMED, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu „Eureka”. Wysoki potencjał komercyjny wyników projektu HIPERMED, potwierdzony otrzymanymi w 2014 roku nagrodami EUREKA Innovation Award oraz „Celtic Excellence Award”, skłonił PCSS do skomercjalizowania tej technologii. Firma NETICTECH SA podjęła się wyzwania stworzenia produktu komercyjnego i wejścia z nim na europejski i światowy rynek medyczny. Obecnie „medVC” jest już wdrażany w szpitalach w Polsce i we Francji.

 

 

Agnieszka Wylegała

Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER