Aktualności
2014-09-07
VII Konferencja INFOBAZY - Inspiracja, Integracja, Implementacja

W dniach 8-10 września 2014 roku w Gdańsku i Sopocie odbędzie się VII Konferencja Naukowa Infobazy 2014 – Inspiracja, Integracja, Implementacja. Głównym celem Konferencji jest upowszechnianie informacji oraz prezentacja aktualnych osiągnięć w tworzeniu i udostępnianiu baz danych dla nauki, a także wspieranie współpracy środowiska nauki ze społeczeństwem, w tym z administracją państwową i samorządową. Patronat nad Konferencją objęli prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej.

Gospodarzami Konferencji INFOBAZY 2014 są Centrum Informatyczne TASK oraz Instytut Oceanologii PAN w Sopcie. Jej tematyka obejmuje zagadnienia z zakresu opieki zdrowotnej, monitoringu środowiska, przeciwdziałania zagrożeniom katastrofami itp. Program sesji naukowych obejmuje bazy danych: przyrodnicze, z dziedziny nauk o ziemi, meteorologiczne, rolnicze, medyczne, fizyko-chemiczne, biochemiczne, techniczne i ekonomiczne, historyczno-humanistyczne i muzealne, artystyczne, biblioteczne, wiedzy o nauce i społeczne. Referat plenarny o Krajowym Repozytorium Danych wygłosi prof. Wodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Poruszone zostaną również zagadnienia konstrukcji baz internetowych, rozproszonych i multimedialnych, a także bezpieczeństwa, jak i aspektów narzędziowych oraz magazynów danych i chmur obliczeniowych wraz  narzędziami do tworzenia baz danych i zarządzania – sprzętem oraz oprogramowaniem.

Celem Konferencji jest rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce, w szczególności na drodze poszerzonego dostępu do baz danych i zawartości usług informatycznych. Tym razem uwaga skupiona jest na Inspiracji nowymi możliwościami w zakresie tworzenia zasobów informacyjnych i związanych z nimi usług, Integracji rozproszonych zasobów oraz ich intensywnej Implementacji w systemach, aplikacjach i usługach dla społeczeństwa Informacyjnego. Jednym z istotniejszych zadań jest wpisanie tych priorytetów w program finansowania nauki, jak i w program rozwoju społecznego w perspektywie najbliższych lat.


Krajowa Konferencja "INFOBAZY – bazy danych dla nauki", zorganizowana po raz pierwszy w 1997 roku, dała początek cyklowi konferencji związanych z tworzeniem baz danych przez i dla środowiska naukowego. Kolejne edycje dotyczyły narzędzi i oprogramowania dla tworzenia baz danych, jak i systemów aplikacji i usług, projektów europejskich, społeczeństwa informacyjnego.

 

Program Konferencji dostępny jest TUTAJ.

 

Zapraszamy do śledzenia obrad Konferencji na żywo w Internecie na stronie: http://infobazy.gda.pl/transmisja/. Transmisja przeprowadzona zostanie przez zespół Telewizji TASK.


Agnieszka Wylegała

Powiązane jednostki:
CI TASK

Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER