Aktualności
2013-06-03
TNC'2013: Wspólne innowacje... w niedalekiej przyszłości

"Welcome to Maastricht, w jednym z najstarszych miast Holandii i Europy!" Tymi słowami powitał uczestników kolejnej konferencji TNC, burmistrz miasta Maastricht, gospodarza tegorocznego spotkania. Począwszy od średniowiecznej historii, nawiązał do wszystkich dziejowych zdarzeń, których bohaterem było to malownicze, uniwersyteckie miasto. Uroczyste otwarcie konferencji Terena Networking Conference 2013, oficjalnie rozpoczęte wystąpieniem Prezydenta Organizacji Terena, Pierre Bruyere, obfitowało w wiele ciepłych słów pod adresem organizatorów, wśród których jest holenderska sieć naukowa SurfNet, obchodząca w tym roku 25 rocznicę działalności, jak i ekipa naukowej telewizji Platon TV.

"Mamy wiele przykładów na to, jak hasło Innovating Together, które w tym roku przyświeca naszej konferencji, pokazać w praktyce. W tym roku pokazujemy na przykład widowiskową demonstrację obrazów holograficznych wraz z partnerami z Ciena oraz PCSS" - przekonywał w swoim wystąpieniu dyrektor SurfNetu, Erwin Bleumink. Otwierającą sesję plenarną widowiskowo zakończył Pablo Rodriguez z firmy Telefonica Digital, jeden z zaproszonych kluczowych prezenterów konferencji. "Kilka lat temu wszyscy upatrywaliśmy innowacji telekomunikacyjnej w sieciach P2P (peer-to-peer). Teraz to nie jest żadna innowacja, to rzeczywistość: Skype, jako komunikator P2P, Akamai z usługą udostępniania plików, Amazon czy Google ze swoimi usługami, czy choćby wszechobecna muzyka przez Internet w postaci serwisów takich jak Spotify. Co będzie więc następnym krokiem innowacji w telekomunikacji? Czego oczekujemy teraz?".

Okazuje się bowiem, że wkraczamy w erę "ekonomii sieciowej", w erę prawdziwego internetu rzeczy. Prawdziwy - oznacza taki, który jest zbliżony do rzeczywistego świata, takiego, który z nim skutecznie współpracuje, a nie stanowi zamkniętego pudełka dla profesjonalistów. Przekonywał, że nowym wyzwaniem dla telekomunikacji jest multidyscyplinarność, wychodzenie poza standardowe, wydaje się, dziedziny. Obecna technologia, pozwalająca zamknąć komputer wyposażony w zestaw sensorów i mobilną komunikację bezprzewodową oddaje nowe scenariusze w ręce innowacyjnych użytkowników. To oni mogą tworzyć sieć zdalnie zarządzanych czujników zmian pogody, warunków zewnętrznych, lub przekształcić te minikomputery w interaktywne zabawki.

Konkluzja jest raczej futurystyczna: Internet thinking as the basis of innovation for others; w przyszłości, to my sami staniemy się nowymi platformami danych. Tych, które produkujemy, składujemy, przekazujemy firmom, serwisom, świadomie bądź też nieświadomie. To olbrzymie ilości danych, które stanowią o naszej tożsamości, a które codziennie, w cyfrowym świecie, otaczają każdego z nas, wyposażonych w coraz to inteligentniejsze mobilne urządzenia. Skoro cyfrowe dane są wiele warte, ile warte są nasze osobiste dane?

Tegoroczna konferencja, trwająca aż po czwartkowe popołudnie, ma nakreślić nowe ścieżki potencjału współczesnej teleinformatyki, zwłaszcza tej, której twórcami i użytkownikami są sieci naukowo-badawcze, zrzeszone wokół organizacji Terena. Warto podkreślić, że najważniejsze wydarzenia, skupione w 4 równoległych ścieżkach, śledzić będzie na bieżąco ekipa telewizji PlatonTV, na potrzeby której, w targowej hali Maastricht zaaranżowano specjalne studio konferencji.

 

Te reportaże będziemy także prezentować na naszym blogu.

Damian Niemir

Kalendarium
<< październik 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER