Aktualności
2011-05-13
Sieć PIONIER świętuje 10-lecie!
Logo Sieci PIONIER
Uroczyste posiedzenie Rady Konsorcjum PIONIER połączone z sesją naukową, odbywające się 13 i 14 maja w Zakopanem, oficjalnie zakończyło inwestycję budowy sieci PIONIER. Prace, trwające od 2001 roku, zwieńczone zostały pełnym sukcesem.
Dokładnie 11 lat temu w Gliwicach podpisano "Porozumienia o utworzeniu Konsorcjum na rzecz eksploatacji i użytkowania Ogólnopolskiej Sieci Optycznej jednostek naukowo-akademickich PIONIER". Rok później ruszono z budową, a już w 2003 roku uruchomiono wybudowany fragment Sieci. I tak, kawałek po kawałku, budowano i przekazywano do eksploatacji kolejne odcinki. Wybudowana sieć PIONIER ma długość 6494,26 km światłowodów w Polsce, łączy wszystkie sieci MAN i zamyka pętle optyczne własnymi światłowodami i własnym systemem transmisyjnym.

Podstawą do budowy sieci PIONIER stał się program „PIONIER: Polski Internet Optyczny – Zaawansowane Aplikacje, Usługi i Technologie dla Społeczeństwa Informacyjnego”. Program został zaakceptowany w roku 2000 i przyjęty do realizacji w roku następnym przez Komitet Badań Naukowych (KBN). Program PIONIER zainicjował szereg działań (później dołączyły do niego takie programy jak ePolska, Wrota Polski itp.) mających na celu budowę podstawowych mechanizmów społeczeństwa informacyjnego, umożliwiających Polsce równorzędne partnerstwo z innymi krajami.

Głównym celem sieci PIONIER jest obsługa całego polskiego środowiska akademickiego i naukowego oraz wspomaganie realizowanych przez to środowisko projektów badawczych i edukacyjnych. Operatorem Sieci jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które jednocześnie zarządza Miejską Siecią Komputerową POZMAN.

W uroczystym posiedzeniu Prezydium Rady Konsorcjum PIONIER oraz w sesji naukowej, podsumowujących 10-lecie działania Sieci udział wezmą przedstawiciele wszystkich Sieci MAN, prezentacje wygłoszą natomiast m.in. przewodniczący Rady Konsorcjum PIONIER – prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor PCSS prof. Jan Węglarz, oraz dyrektor techniczny PCSS – dr Maciej Stroiński.

Poniżej prezentujemy krótki filmik ilustrujący, nieco z "przymrużeniem oka", poszczególne etapy budowy Sieci.