Aktualności
2011-02-08
Maciej Brzeźniak z PCSS na czele TERENA TF-Storage
Macieja Brzeźniaka na nowego przewodniczącego jednej z grup zadaniowych organizacji TERENA wybrali jednomyślnie członkowie  Komitetu Technicznego. Zastąpił on Jana Meijera z UNINETT, norweskiej krajowej sieci naukowo-badawczej(NREN), który prowadził grupę od czasu jej powstania w lutym 2008 roku.
O swojej rezygnacji Jan oficjalnie poinformował w trakcie spotkania grupy TF-Storage w Budapeszcie w dniach 3-4 lutego. Już kilka tygodni wcześniej jednak taką informację przekazał członkom grupy za pomocą  mailowej listy dyskusyjnej, wyjaśniając, że nastąpiła zmiana w postrzeganiu jego stanowiska w UNINETT. Wtedy też Meijer zasugerował Macieja Brzeźniaka jako kandydata na nowego przewodniczącego. Pracownik Działu Komputerów Dużej Mocy PCSS przejął nowe obowiązki drugiego dnia spotkania na Węgrzech.

"Jan przyczynił się do stworzenia środowiska otwartego na dyskusję, zainteresowanego problemami związanymi z przechowywaniem i zarządzaniem danymi, ze szczególnym uwzględnieniem punktu widzenia społeczności NREN. Grupa robocza rozrastała się pod jego kierownictwem, a inicjatywy takie jak FileSender - który ma już na koncie swoje pierwsze wydanie systemu do wymiany plików - potwierdzają skuteczność grupy zadaniowej", wyjaśnia Maciej. "Jako uczestnik grupy , ogromnie doceniałem możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Nadszedł czas, by odpłacić się grupie, dlatego przyjąłem propozycję Jana".

Maciej był aktywnym uczestnikiem TF-Storage od jej początków w 2008 roku. Na spotkaniu w Budapeszcie przedstawił przegląd metod i podejść do  oceny wydajności systemów przechowywania, które mogą być stosowane np. podczas postępowań przetargowych. Materiał ten został opracowany po części z powodu braku standardów i powszechnie akceptowanych metod opisywania wydajności systemów przechowywania danych, a także ponieważ  w praktyce nie można zaufać deklaracjom producentów, dotyczących wydajności tych systemów, gdyż podawane przez nich dane katalogowe opierają się najczęściej na najlepszych wynikach, uzyskanych w optymalnych konfiguracjach, a te trudno powtórzyć w praktyce.

Inne główne punkty spotkania, to przegląd aktualności  dotyczących systemów przechowywania danych i systemów "chmurowych", które zaprezentowali gospodarze z NIIF/HUNGARNET, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, holenderski SURFnet i Rutherford Appleton Laboratory (Wielka Brytania), a także plany na przyszłość tych organizacji. Uczestnicy grupy roboczej wysłuchali również prezentacji producentów rozwiązań do przechowywania danych. Firma Fujitsu zaprezentowała platformę ETERNUS, która została niedawno zakupiona przez NIIF/HUNGARNET do rozbudowy swojej infrastruktury przechowywania; Avaxio  prezentował produkty Coraid, a HP  omówił technologię i wydajność Serial Attached SCSI (SAS) - technologię sieci pamięci masowych.

TF-Storage stanowi forum wymiany i promocji idei, doświadczeń i wiedzy, jak również wspierania współpracy między NREN'ami i instytucjami akademickimi i badawczymi w dziedzinie przechowywania danych, zarządzanie pamięcią masową i przechowywania "chmurowego". Kolejne pełne spotkanie grupy odbędzie się za około cztery miesiące, ale wcześniej uczestnicy spotkają się jeszcze ostatniego dnia TERENA Networking Conference 2011. Osoby zainteresowane dokładnym teminem i miejscem spotkania, powinny zapisać się do listy mailowej grupy.

Prezentacje ze spotkania w Budapeszcie są dostępne tutaj.
Kinga Jurga

Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER