Aktualności
2010-11-17
PIONIERskie rozwiązania na Supercomputing 2010 w Nowym Orleanie
W tym roku wspólne stoisko PCSS i Konsorcjum PIONIER przyciąga uwagę dzięki dużej multimedialnej ścianie, na której polscy naukowcy wyświetlają efekty wspólnych przedsięwzięć w ramach realizowanych projektów. Projekcje prezentują filmy w technologii HD za pośrednictwem specjalnie wydzielonej sieci w ramach inicjatywy HPDMnet.
Podczas wystawy można także uczestniczyć w interaktywnej demonstracji zdalnej wizualizacji trójwymiarowych skanów tomograficznych. Takie modele można przesuwać, obracać i manipulować ich położeniem za pomocą czterech dotykowych konsol.

Wykorzystanie mocy procesorów graficznych do skomplikowanych i wymagających obliczeń wizualizacyjnych można obejrzeć także w ramach demonstracji symulacji zachowania się płynów. Specjalny kontroler pochodzący ze świata gier konsolowych - Wii - pozwala na symulację uderzania w powierzchnię naczynia z płynem, który w czasie rzeczywistym rozpryskuje się i przelewa, słowem zachowuje się jak realna, trójwymiarowa ciecz, mimo że znajduje się tylko w pamięci komputera. Oczywiście można sterować jej gęstością, kolorem i innymi parametrami fizycznymi.

Polskie stoisko na konferencji Supercomputing ma swoją odsłonę już po raz piąty, oprócz wielu rozwiązań rodem z dziedziny Internetu Przyszłości (także bezdotykowe interfejsy do manipulacji zdjęciami, znane dotąd tylko z futurystycznych filmów) PIONIER prezentuje tu dotychczasowy dorobek projektu PLATON, a zwłaszcza infrastruktury usługi powszechnej archiwizacji oraz obliczeń kampusowych, doskonale wpisując się w charakter tej największej na świecie imprezy producentów, dystrybutorów i użytkowników branży HPC (komputerów dużej mocy obliczeniowej).

Zainteresowanie polskim doświadczeniem badań nad dystrybucją audiowizualną w nowoczesnych sieciach jest duże, tym bardziej, że odbywa się w kooperacji z uznanymi w Europie, Azji i USA ośrodkami badawczymi. Pomimo, że polska nauka nie jest reprezentowana na amerykańskiej imprezie jako potentat wielu tera- i peta-flopowych rozwiązań obliczeniowych, daje się zauważyć jako lider rozwiązań eScience, które jeszcze kilka lat temu znajdowały się w kategorii science-fiction.
Damian Niemir

Powiązane projekty:
PLATON

Kalendarium
<< styczeń 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sieć PIONIER
mapa PIONIER