Aktualności
2010-09-08
Pierwsze spotkanie grupy TF-NOC za nami
2 i 3 września w Barcelonie odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie roboczej grupy TF-NOC powołanej pod egidą TERENY. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych Centrów Zarządzania Siecią, w tym Wiktor Procyk z Zespołu Zarządzania PCSS.
Grupa zadaniowa TF-NOC (Task Force on Network Operation Centres) została powołana w maju 2010 roku na spotkaniu w Kopenhadze. Powstała ona pod egidą TERENY, by ułatwić wymianę wiedzy i doświadczeń zrzeszonych Centrów Zarządzania. Zadaniem grupy jest również opracowywanie dokumentów zawierających wytyczne, standardy i odpowiednie praktyki dla instytucji macierzystych, członków grupy oraz Centrów Zarządzania, które nie dołączyły jeszcze do grupy lub dopiero powstają.

W spotkaniu w stolicy Katalonii wzięło udział 20 osób z różnych krajów i instytucji. Grupie przewodniczył Stefan Listrom (NORDUNET). Pierwszy roboczy zjazd  służył przede wszystkim wyznaczeniu metod i kierunków działania, nadaniu priorytetów poszczególnym zakresom zagadnień i usystematyzowaniu pracy.

Podczas premierowego spotkania uczestnicy dzielili się także problemami, które ich nurtują, a które uznali za warte rozpatrzenia na forum grupy. Omawiano m.in. różne warianty poufności. Dyskusja na ten temat dotyczyła głównie tego, jaką zasadę uznać za obowiązującą. Czy wszystkie opracowania przyjąć za poufne, o ile nie zostanie wyraźnie wskazane, że raport ma charakter publiczny (czyli, że zostanie umieszczony na dostępnej dla wszystkich stronie), czy też zasadę przeciwną – że wszystko jest do wglądu publicznie dostępne, dopóki nie zostanie zaznaczone inaczej. Zastanawiano się też na tym, czy niektóre poufne opracowania mogą być upublicznione pod warunkiem anonimizacji, czyli usunięcia nazw konkretnych instytucji lub osób itp.

Dyskusje dotyczyły także metod pozyskiwania informacji o poszczególnych NOC-ach, metryk, które pozwalałyby na obiektywne porównywanie skali aktywności w różnych aspektach zarządzania siecią. Owocem tych dyskusji został zarys ankiety, która zostanie przeprowadzona wśród zrzeszonych Centrów Zarządzania. Warto podkreślić, że liderem zadania dotyczącego aspektów komunikacji pomiędzy Centrami Zarządzania wybrany został przedstawiciel Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-SieciowegoWiktor Procyk.

Kolejne spotkania grupy TF-NOC odbywać się będą z częstotliwością 3-4 razy w ciągu roku.

Strona spotkania: http://www.terena.org/activities/tf-noc/meeting1/programme.html
Agnieszka Wylegała

Powiązane jednostki:
Konsorcjum PIONIER
Powiązane projekty:
Sieć PIONIER

Kalendarium
<< czerwiec 2020 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
  
  
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER