Aktualności
2010-08-20
Materiały archiwalne z warsztatów "Usługa powszechnej archiwizacji" już dostępne
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami archiwalnymi z czerwcowych warsztatów poświęconych archiwizacji, które zoorganizowało konsorcjum projektu "Platforma Obsługi Nauki PLATON". W ramach cyklu "Usługa powszechnej archiwizacji" w czerwcu odbyły się spotkania w pięciu największych miastach Polski.
W spotkaniach zoorganizowanych w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku uczestniczyli pracownicy uczelni, naukowcy, studenci i wszyscy, którzy są zainteresowani szeroko pojętym problemem archiwizacji danych.

Pierwsze warszaty gościły w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, prowadzone były przez uczestników konsorcjum projektu "Platforma Obsługi Nauki PLATON". W zajęciach wzięli udział przedstawiciele m.in. Biblioteki Uniwersyteckiej UAM, Biblioteki Politechniki Poznańskiej, Biblioteki Kórnickiej PAN i Poznańskiej Wyższej Szkoły Bankowej.

Podczas spotkania poruszano najważniejsze dla problemu archiwizacji kwestie m.in.: technologie zabezpieczenia danych, długoterminowa archiwizacja dużych ilości danych, architektura i mechanizmy systemu świadczącego usługi powszechnej archiwizacji. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z historią technologii przechowywania i archiwizacji danych, poznać sytemy i oprogramowanie służącego do składowania danych (systemy taśmowe i dyskowe), zaznajomić się z narzędziami i sposobami tworzenia kopii zapasowych i archiwalnych dostępnymi w ramach usługi powszechnej archiwizacji, wreszcie poznać możliwości korzystania z usług archiwizacji w Sieci PIONIER (m.in. warunki uczestnictwa, procedura rejestracji).

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy poproszeni zostali o wypełnienie przygotowanej specjalnie ankiety użytkownika Usługi PLATON-U4. Przedmiotem ankiety było m.in. zapotrzebowania użytkowników na przestrzeń przechowywania danych, oraz rozmaite pożądane przez użytkowników parametry usług.

Materiały z warsztatów dostępne są poniżej.
Kinga Jurga

Powiązane projekty:
KMD, PLATON

Kalendarium
<< listopad 2020 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
  
  
  
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER