ICM UW

ICM UW
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski
29 czerwca 1993 roku Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o utworzeniu ICM – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Uchwała określała dwoisty charakter Centrum jako jednostki równocześnie międzywydziałowej i podstawowej. Powstanie ICM nastąpiło po dwuletnim okresie przygotowań, zapoczątkowanych szeregiem inicjatyw, które pojawiły się po roku 1989, wraz z nadejściem nowej sytuacji politycznej i zapoczątkowaną reformą systemu nauki. Realna stała się wówczas idea stworzenia w Polsce ośrodka naukowego, udostępniającego narzędzia pozwalające prowadzić badania wymagające wielkoskalowych obliczeń komputerowych. Określono szereg strategicznych dziedzin badań w Polsce, reprezentujących wysokie standardy światowe, w których powodzenie jest zależne od rozwoju nauk obliczeniowych.

Są to w szczególności:
- badania w obszarze nauk biomolekularnych i podstaw biotechnologii,
- badania w obszarze nauk biomedycznych,
- badania w dziedzinie fizyki, chemii i biologii teoretycznej,
- badania w dziedzinie podstaw technologii materiałowych,
- badania w dziedzinie nauk o Ziemi i astronomii,
- badania w obszarze metod matematycznych modelowania procesów nieliniowych w układach złożonych.


Rozwój i realizacja formuły ICM stały się możliwe dzięki entuzjazmowi i zbiorowemu wysiłkowi szeregu osób. ICM jest równocześnie:

- ośrodkiem badań naukowych,
- ośrodkiem obliczeń naukowych,
- ośrodkiem badań rozwojowych i wdrożeniowych,
- ośrodkiem edukacyjnym,
- centrum technologii informacyjnych,
- centrum zasobów wiedzy,
- centrum inicjatyw upowszechniających i promujących naukę ICM, jako Centrum Komputerów Dużej Mocy, udostępnia polskiemu środowisku naukowemu zgromadzone zasoby: komputery dużej mocy, profesjonalne stacje graficzne oraz specjalizowane oprogramowanie.

Jako centrum programu Biblioteki Wirtualnej Nauki ICM rozwija i udostępnia szeroką gamę publikacji, elektronicznych zasobów informacji i danych naukowych. Działalność ICM jest znaczącym elementem programu rozwoju infrastruktury informatycznej nauki w Polsce.
Dziedziny zainteresowań 
więcej

Kontakt:
ICMPowi±zane projekty PIONIERa:
emiter, PIONIER Wideokonferencje, PLATON , Sieć PIONIER

Powiązane projekty wykorzystuj±ce PIONIERa:
EGEE / EGEE II / EGEE III, PL-Grid
Aktualności

W Denver, podczas tegorocznej Konferencji Supercomputing (12-17.11.2017 r.), ogłoszono najnowszy ranking najszybszych komputerów na świecie. Po raz kolejny na TOP500 znalazły się maszyny z Polski, znajdujące się w Centrach Komputerów Dużej Mocy Sieci PIONIER. Po raz kolejny także polskie superkomputery w łącznej klasyfikacji państw, uplasowały się w pierwszej dziesiątce rankingu.

wicej

Tych, którzy 12 grudnia br. nie mogli uczestniczyć w finałowym spotkaniu podsumowującym projekt PLATON, zapraszamy do obejrzenia całości tego wydarzenia, zrealizowanego i zarejestrowanego za pomocą dwóch z pięciu usług projektu - naukowej interaktywnej telewizji HD oraz wideokonferencji.

wicej

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego podsumowania ogólnopolskiej akcji promocyjnej pięciu usług Platformy Obsługi Nauki PLATON, która miała miejsce 12 grudnia 2012 r. Podczas uroczystości ośrodki z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Częstochowy, Torunia i Poznania łączyły się ze sobą za pomocą usługi wideokonferencji.

wicej
Logo projektu POWIEW
Firma IBM podpisała umowę z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Dzięki niej udostępnione zostaną nowe maszyny obliczeniowe zakupione ze środków projektu POWIEW.
wicej
Dostawy sprzętu w projekcie PLATON
W siedzibach Partnerów projektu „Platforma Obsługi Nauki – PLATON” rozpoczęły się dostawy sprzętu w ramach przetargów dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.
wicej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER