AMSK

AMSK
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademickie Centrum Informatyki
Akademicka Miejska Sieć Komputerowa (AMSK) integruje zasoby sieciowe środowiska akademickiego i naukowego w Szczecinie. Obecnie do AMSK podłączona jest większość Szczecińskich jednostek naukowych, akademickich i samorządowych. Realizowany jest również szeroki wachlarz usług dla podmiotów nie akademickich.

Formalnie AMSK została utworzona w 1993 r. na podstawie porozumienia środowiska akademickiego Szczecina. Działania mające na celu stworzenie miejskiej sieci komputerowej miały jednak miejsce już wcześniej. Budowa sieci światłowodowej rozpoczęła się w 1992 roku. Były to pierwsze światłowody w Szczecinie. Pierwotny szkielet sieci zbudowany był‚ w technologii FDDI. Jednak stosunkowo szybko rozpoczęła się migracja do bardzo dobrze zapowiadającej się technologii ATM. Obecnie ATM jest wykorzystywany jedynie do połączenia central telefonicznych, a cały ruch danych jest przysyłany przez Ethernet.

Operatorem AMSK jest Akademickie Centrum Informatyki - jednostka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (wcześniej Politechniki Szczecińskiej). Powołana została w 1995 roku z zadaniem budowy i rozwoju Miejskiej Sieci Komputerowej.

Obecnie jesteśmy:

  • dostawcą łącz sieciowych dla jednostek akademickich i naukowych w Szczecinie, a także usług sieciowych i hostingowych dla firm i instytucji komercyjnych;
  • aktywnym uczestnikiem w procesie tworzenia koncepcji Zachodniopomorskiej Regionalnej Szerokopasmowej Sieci Teleinformatycznej;
  • partnerem w projekcie Telemedycyna w Euroregionie Pomerania;
  • operatorem regionalnym ''eduroam''.
W AMSK jest dostępny serwer NNTP z pełną strukturą Usenet News, serwer FTP z mirrorami popularnego oprogramowania open-source oraz serwer proxy iTVP.
Osiągnięcia 
więcej
Dziedziny zainteresowań 
więcej

Kontakt:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Akademickie Centrum InformatykiPowi±zane projekty PIONIERa:
emiter, PIONIER Wideokonferencje, PLATON , Sieć PIONIER
Aktualności
Dostawy sprzętu w projekcie PLATON
W siedzibach Partnerów projektu „Platforma Obsługi Nauki – PLATON” rozpoczęły się dostawy sprzętu w ramach przetargów dla Usług kampusowych oraz Usługi powszechnej archiwizacji.
wicej
Stoisko PSNC/PIONIER na konferencji TERENA 2010
Wielkim zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się w tym roku wspólne stoisko Konsorcjum PIONIER i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Użytkownicy sieci naukowych mogli na nim zobaczyć demonstrację działania polskiej infrastruktury wideokonferencyjnej w sieci PIONIER, jak również zdalną, sieciową transmisję wideo wysokiej rozdzielczości 4K, czterokrotnie większej od nowoczesnej, powszechnej technologii HD.
wicej
<< pierwsza < poprzednia 1 następna > ostatnia >>
Kalendarium
<< grudzień 2021 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  

Sieć PIONIER
mapa PIONIER