Aktualności
2011-12-15
"Green ICT i e-Energia"
Grudzień nie jest miesiącem kojarzonym zwykle z kolorem zielonym. Choć, trzeba przyznać, póki co, śnieżna, biała zima na razie nas oszczędza. Tak czy inaczej, jedynym akcentem zielonym w dniach końca roku wydaje się być tylko bożonarodzeniowa choinka, która zagości w naszych domach, uczelniach, centrach handlowych i placach.
Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś nad tym, ile prądu zużywają te wszystkie ozdoby umilające nam świąteczny czas? Ile z tych lampek i świecidełek zostało wyprodukowanych w wersjach energooszczędnych? Ile z nich użyjemy w postaci zwykłych, nieekologicznych żarówek? Nie chcąc psuć rodzinnego klimatu Świąt, warto pochylić się i nad tym tematem, szczególnie w ujęciu naszej informatycznej infrastruktury, serwerów, sieci - słowem: całej branży ICT.

Nowoczesność teleinformatyki nie szła do tej pory w parze z oszczędnością. Coraz większa wydajność musiała się wiązać z dużym poborem elektryczności i jeszcze większym jej zużyciem na schładzanie rozgrzanych systemów. Na szczęście jednak można wykorzystać owo ciepło tam, gdzie naturalnie będzie użyteczne, np. do ogrzania ogrodu botanicznego („Ogrzewanie szklarni... serwerami”). Można też po prostu chłodzić serwerownię wodą ("Energooszczędnie centra danych" na str. 16), czy korzystać z energii źródeł odnawialnych, takich jak baterie słoneczne lub siła wiatru ("Serwerownia napędzana wiatrem").

Ale "Green ICT" to także rozwiązania ściśle techniczne, które pozwolą przy podobnym jak do tej pory (lub mniejszym) zużyciu energii osiągać coraz lepsze rezultaty wydajnościowe, a zastosowane w dużej skali mogą naprawdę wpłynąć na koszty. I to, jak się okazuje, zarówno w badaniach nad istniejącymi systemami obliczeniowymi ("Prąd w platformach serwerowych" na str.14), teoretycznymi modelami aplikacji dużej mocy ("Pomiar energii elektrycznej bez miernika") ale także w ramach zarządzania zużyciem prądu w biurze ("Biuro z inteligentną energią"), czy wręcz w "biurkowych" systemach komputerowych, które mogą być bardziej "zielone" ("Ekologia na dysku").

Oprócz technicznych rozwiązań w naszym numerze jest także kilka rozważań ogólniejszych, opisujących trendy w energooszczędnym myśleniu o ICT. W artykule "Zmiany klimatu, zmiany w NRENach" autorzy skupiają się na planach rozwoju tej dziedziny w przypadku sieci naukowych w skali całej Europy, bazując na dotychczasowych doświadczeniach czy to lokalnych (jak w przypadku sieci PIONIER, "Co przyroda myśli o sieci" czy federacyjnych ("GEANT na zielono").

W ostatnim numerze tego roku zajrzymy także do radomskiego MANu, by poznać specyfikę „Radomskiego węzła usług”.

Zanim przystroimy choinkę podczas Bożego Narodzenia i rozmarzymy się jak co roku, może któryś z artykułów naszego PIONIER Magazine zainspiruje nas do ozdobienia naszego drzewka lampkami w technologii energooszczędnej... albo choćby zgasimy wszystkie inne, niepotrzebne światła.

A w tym klimacie Świąt Bożego Narodzenia, zrywając jedną z ostatnich kart starego, 2011 roku, w imieniu redakcji Pionier Magazine pragnę życzyć wszystkim Czytelnikom, by w tych dniach, w sposób szczególny, każde Słowo stawało się Ciałem. Do zobaczenia w przyszłym, piątym już roku naszego magazynu.
Zapraszam do czytania.

Damian Niemir
Redaktor Naczelny

Pozostałe artykuły Pionier Magazine 4 (09)/2011

Radomski węzeł usług
M. Czyżewicz, C. Domański

Biuro z inteligentną energią
A. Oleksiak
    
Pomiar energii elektrycznej bez miernika
M. Witkowski

Serwerownia napędzana wiatrem
A. Mackarel, M. Norris

Ogrzewanie szklarni... serwerami
P. Brenner, A. Oleksiak

Prąd w platformach serwerowych

R. Januszewski

Energooszczędne centra danych
R. Mikołajczak

Ekologia na dysku
M. Brzeźniak

GEANT na zielono

R. Pękal, M. Norris

Co przyroda myśli o sieci
R. Sowiński

Zmiany klimatu, zmiany w NRENach
J. Moth, M. Norris, R. Pękal