Aktualności
2010-07-16
Telemedycyna i e-zdrowie
"Szlachetne zdrowie; nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz" pisał wielki poeta, Jan Kochanowski. Pomimo upływu prawie pięciuset lat, postępu odkryć i poszerzonej wiedzy medycznej, słowa te brzmią nadal aktualnie; zdrowie, pojawiające się we wszystkich wzajemnych życzeniach, wciąż jest jedną z najważniejszych wartości w ludzkim życiu.

Tyle tylko, że od czasów renesansu w dziedzinach medycznych znalazło się zdecydowanie więcej zaawansowanej techniki, na czele z technologiami informatycznymi. O nich właśnie w aktualnym numerze PIONIER Magazine, a w szczególności o telemedycynie, mówią uczestnicy licznych projektów z zakresu e-Zdrowia, realizowanych w jednostkach konsorcjum PIONIER.

O sieciach telemedycznych, komunikacji między pacjentami a ośrodkami medycznymi, w rezultacie o "lekarzach na odległość" pisze Krzysztof Słowiński i Michał Kosiedowski (str. 10). Ten sam duet autorów przybliża nam efekty współpracy wielkopolskich szpitali klinicznych z informatycznymi ośrodkami nauki - projekt "Wielkopolskiego Centrum Telemedycyny" opisują na str. 22. Zaawansowaną, techniczną stronę telemedycyny przedstawia artykuł Tomasza Białego i Jerzego Brzezińskiego o "Medycznych Systemach Informatycznych".

W naszym numerze tym razem także szersze, europejskie spojrzenie na główny temat. Począwszy od projektu polsko-niemieckiej kooperacji międzyszpitalnej, określonej mianem "Telemedycyny w Euroregionie Pomerania" (str. 18), przez włoskie doświadczenia z elektronicznymi systemami centralnych rezerwacji wizyt lekarskich (str. 20), katalońskiego projektu tele-wspomagania opiekunów ludzi obłożnie chorych i starszych (str. 24), po HIPERMED - najnowsze przedsięwzięcie finansowane przez europejskie konsorcja badawcze z zakresu wideokonferencjii transmisji obrazu wysokiej jakości na potrzeby medyczne (str. 11).

O transmisjach, w szczególności tych, prowadzonych na żywo z sali operacyjnej, kolejne dwa artykuły. "Kiedy eHealth spotyka eLearning" (str. 12) to tekst opisujący wspólną inicjatywę Kilniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Dzięki niej powstaje wysokiej klasy materiał szkoleniowy unikalnych, specjalistycznych operacji. O ich niezwykłej wartości mówi Witold Szyfter, kierownik Kliniki, w rozmowie na str. 14.

W PIONIER Magazine nie mogło też zabraknąć stałego cyklu opisującego kolejne organizacje sieci naukowo-badawczych (w tej roli skandynawski NORDUnet, od trzydziestu lat działający na rzecz zaawansowanych sieci, str.8) oraz tekstu o jednostce współtworzącej PIONIERA; specyfikę własnej sieci miejskiej i infrastruktury komputerów dużej mocy przedstawia Józef Janyszek, szef Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. WCSS obchodzi w tym roku piętnastolecie swojej działalności (gratulacje!).

Skoro o zdrowiu, to i w wywiadzie PIONIERA nie mogło obyć się bez tego tematu. O tym, jak "Wychować zdrowych inżynierów" mówi Stanisław Starzak, Kanclerz Politechniki Łódzkiej i wiceprzewodniczący Konsorcjum PIONIER. Poza zdrowiem związanym z uprawianiem sportu (w wysoko multimedialnych, nowoczesnych obiektach), rewitalizacji obiektów kampusu łódzkiej Politechniki jest też garść historii związanej z początkami Centrum Komputerowego LODMAN i oczywiście - sieci PIONIER...

Zaczęliśmy fraszką Jana z Czarnolasu, klasyczną polszczyzną wypada zakończyć. "Nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego", pisze dalej Kochanowski. I o ile zapewne warto poznawać nowoczesne trendy stosowane we współczesnej telemedycynie, to nie można zapomnieć, iż zaawansowane technologie pełnią zdecydowanie służebną rolę dla ochrony zdrowia. Dobrze, że są. Lepiej, by nie trzeba było z nich nadmiernie korzystać.

Miłego czytania. I na zdrowie.

 

Pozostałe artykuły Pionier Magazine 1(05)/2010:

 

Damian Niemir, redaktor naczelny